Kraj možná zaplatí i jiné poplatky
Krajským nemocnicím a lékárnám, kde lidé nemusí platit třicetikorunový regulační poplatek za ošetření v ambulanci ani položku na receptu, se nezvýšil počet pacientů tak moc, jak mnozí čekali.
"Báli jsme se, že malá lékárna karvinské nemocnice nápor klientů nezvládne, první den tam stála ochranka. Ale velké fronty nebyly a nejsou. V Orlové jsme díky tomu využili jinak pracovnici, kterou jsme původně přijali na sepisování darovacích smluv," líčí mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Hana Jakubková.
Řada pacientů v krajských zařízeních navíc odmítá dar kraje a regulační poplatky dál hradí ze svého.
To vše by se ale mohlo výrazně změnit, pokud se kraj odhodlá hradit i další poplatky: 60 korun za každý den pobytu na lůžku a 90 korun za návštěvu lékařské pohotovosti...
"V ambulancích našich nemocnic stoupl minulý měsíc počet pacientů ve srovnání s rokem 2008 o 17 procent, v lékárnách o 88 procent," říká mluvčí kraje Šárka Vlčková.
Podotkla ale, že mírně stoupl i počet hospitalizovaných pacientů a výrazně i počet pacientů ošetřených na pohotovosti, kde kraj žádné kompenzace poplatků nenabízí.
"To svědčí o tom, že poplatky neplní regulační funkci a měly by být zrušeny. Lidé jdou zkrátka k lékaři, když ho potřebují," míní náměstek hejtmana Karel Konečný (KSČM).
Zatímco v krajských lékárnách si nechalo uhradit poplatky krajským úřadem téměř 75 procent pacientů, v ordinacích jen 45 procent. V některých nemocnicích přitom odmítly dar kraje až tři čtvrtiny lidí.
Důvodů je víc. Levicoví a pravicoví politikové je vidí rozdílně. "Naše lékárny nezažily extrémní nápor pacientů, protože různé bonusy nabídly i privátní lékárny. A to, že se příliš nezvýšil počet pacientů v ordinacích, mě nepřekvapuje. Lidé nechtějí kvůli poplatku měnit lékaře," říká Karel Konečný, který má na starosti zdravotnictví v kraji.
Hlavní příčinu toho, proč lidé dál platí regulační poplatky i tam, kde nemusí, vidí v přístupu zdravotníků. "Záleží na tom, jak to personál pacientům podá.
Někteří lékárníci jsou solidární s privátními a zákazníky odradí od přijetí daru tím, jakým způsobem jim podají nutnost sepsat trojstrannou dohodu. Ani v ordinacích si to pacienti nechtějí se zdravotníky rozházet," míní Konečný.
Stanjura: Levice je zklamaná, lidé jsou totiž odpovědní Opoziční krajský zastupitel a šéf moravskoslezské ODS Zbyněk Stanjura s tím však nesouhlasí.
"Komunisté a socialisté čekali větší odezvu na svůj předvolební hit a teď musí být hodně zklamaní. Já jsem naopak mile překvapen tím, kolik lidí se chová odpovědně a hradí poplatky ze svého. Je jim jasné, že peníze, které zaplatí, se mohou použít ve zdravotnictví na lepší vybavení a nové přístroje," říká Stanjura, kterému se nelíbí, že krajští hejtmani obcházejí zákon a dokonce zvažují i úhradu dalších typů regulačních poplatků.
"Je to špatně. Pokud však koalice v moravskoslezském zastupitelstvu takový návrh předloží, opozice nebude mít dost síly tomu zabránit a bohužel nastane ještě větší zmatek," dodává.
S myšlenkou sjednotit úhradu poplatků ve všech regionech a hradit všechny typy poplatků, přišli v minulých dnech hejtmani. Konečný ale včera netajil, že ani jemu se návrh moc nezamlouvá.
Kraje by totiž velmi rychle vyčerpaly částku ve výši 200 tisíc euro, kterou mohou poskytnout na dary každé ze svých nemocnic. Víc jim nedovoluje evropská legislativa.
"Budeme o tom teprve diskutovat. Rada kraje projedná návrh počátkem dubna, pokud ho schválí, koncem dubna rozhodne zastupitelstvo," řekl Konečný.
Zdroj: Mladá Fronta DNES