Přeskočit na obsah

Kraj chce sloučit moravskoslezské nemocnice

Moravskoslezský kraj nezmění svých osm nemocnic na akciovou společnost, o což původně usiloval. Nemocnice, jež jsou nyní příspěvkovými organizacemi, chce ale sloučit. Záměr včera schválili moravskoslezští zastupitelé. Kraj si od sloučení nemocnic do jediné organizace slibuje především ekonomické výhody.

Náměstek primátora pro zdravotnictví Jiří Veverka (ODS) včera novinářům řekl, že sloučení přinese nižší náklady na chod nemocnic, nákup zdravotnického materiálu či techniky. Kraj plánuje také nemalé změny ve zdravotní péči. Chce, aby jednotlivé specializace byly mezi nemocnicemi rozděleny, a zařízení si tak nekonkurovala. Podle Veverky to ale pro pacienty nebude znamenat omezení péče.

"Akutní péče bude zachována tam, kde je dnes. Ambulance, záchranná služba, centrální příjmy, tedy to všechno, co dělá urgentní záležitosti, to zůstane zachováno, jako je dnes," vysvětlil Veverka. Dodal, že pouze u plánovaných výkonů by si nemocnice měly rozdělit specializace. "Přístrojová technika nás stojí desítky až stovky milionů korun a nelze dělat všechno všude. Navíc si nemocnice v určitých stadiích začínají konkurovat, což není dobré," míní Veverka.

Sloučení neznamená změny ve vedení nemocnic. Bude ale fungovat generální ředitel, který povede příspěvkovou organizaci a nemocnice budou coby územní pracoviště mít vlastní ředitele. Kraj zvažuje, že vedení příspěvkové organizace bude sídlit ve Frýdku-Místku. Kdo by měl organizaci vést, zatím není jasné.

Kraj chtěl původně převést nemocnice na akciovou společnost, to by ale podle Veverky v současnosti bylo komplikované. "Nemocnice nejsou převedeny do forem akciových společností, a tedy sloučení do jedné akciovky by bylo mnohem náročnější jak finančně, tak časově. Ministerstvo zdravotnictví navíc dosud neuskutečnilo výběrová řízení na lůžkovou péči a jsou tu i jistá omezení pro nakládání s majetkem nemocnic pořízeným ze státních dotací," vysvětlil Veverka s tím, že nelze zcela vyloučit, že se kraj k modelu akciové společnosti v budoucnu opět vrátí.

Josef Babka z opoziční KSČM převod na příspěvkovou organizaci a zrušení záměru transformovat nemocnice na akciovou společnost uvítal. "Je to takový trošku návrat, což si někteří nechtějí připustit, ke Krajskému ústavu národního zdraví před listopadem 1989," uvedl Babka.

Zastupitelé včera schválili pouze záměr převést nemocnice pod příspěvkovou organizaci, definitivně by měli o převodu rozhodnout v březnu. V novém uspořádání by nemocnice mohly začít fungovat od července.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…