Přeskočit na obsah

Koupě praxe - je nabízená částka příliš vysoká?

Poradna Medical Tribune

Obracím se na vás s dotazem ohledně prodeje stomatologické praxe. Pracovala jsem jako zaměstnanec u paní doktorky ve školní ordinaci. V roce 2006 odešla paní doktorka do důchodu a já vyřídila vše potřebné včetně vyběrového řízení a začala samostatně podnikat. Žádnou smlouvu o prodeji ordinace jsme neuzavřely. Získala jsem ordinaci v budově školy v samostatném pavilonu, kde je v přízemí tělocvična a v prvním patře šatny a ordinace. Ordinace je ve vlastnictví školské správy, které platím čtvrtletně nájem, a škole poplatek za vodu a elektřinu. Zařízení ordinace je zastaralé. V ordinaci ošetřuji skoro výhradně dětské pacienty,  mám registrovaných asi 1400 pacientů. Pokud v ordinaci odkoupím musím investovat do nové stomatologické soupravy, rtg a počítače. Paní doktorka chce ordinaci prodat za 140 tisíc korun.  Protože cena ordinace se v tomto případě stanovuje jen z tzv. goodwillu, připadá mi částka příliš vysoká. Ráda bych vás požádala o názor. MUDr Eva Matolínová

Odpovídá Ing. Fratišek Elis, daňový poradce a poradce prodeje lékařských praxí

Z dotazu dovozuji, že jste převzala stomatologickou praxi bez jakékoliv písemné smlouvy, z Vašeho pohledu v neatraktivních prostorách, se zastaralým vybavením, ekonomicky nevýhodnou skladbou pacientů, nutností rozsáhlých investic a navíc v budoucnu neprodejné. Je-li skutečně situace pro Vás tak nevýhodná, nabízí se otázka, proč jste do takto nevýhodné transakce vstupovala a neotevřela si raději ordinaci na zelené louce. Pro seriozní odpověď na Váš dotaz, zda 140 000 Kč za odkoupení ordinace je hodně nebo málo, či se jedná o přiměřenou částku, by bylo nutné znát alespoň základní ekonomické údaje z provozu ordinace (při porovnání s realizací prodejů praxí stejné specializace se mě nezdá požadavek kupujícího nikterak přehnaný) . Pokud však tyto údaje k dispozici nemám, mohu se pokusit dát pouze návod k tomu, co především brát v úvahu při posuzování a konečném rozhodování.

  1. Koupíte-li ordinaci jako podnik, přejdou na Vás veškeré smlouvy (nájemní, pracovněprávní) vyjma smluv se zdravotními pojišťovnami. Ty jste však již nepochybně na základě vyhlášeného výběrového řízení získala.
  2. Při koupi praxe smlouvou o prodeji podniku bude při správném postupu a formulacích celá částka, kterou vydáte na koupi praxe Vaším daňově uznatelným výdajem, a to s největší pravděpodobností jednorázově v roce pořízení.
  3. Jaké jsou měsíční platby od pojišťoven. Je např. požadovaná částka 140 000 Kč přibližně rovna měsíčním platbám od zdravotních pojišťoven nebo jsou měsíční platby poloviční či dvojnásobné.
  4. Je možné a reálné rozšířit klientelu o bonitní pacienty se zájmem o nadstandardní služby.

Chápu, že odpověď na svůj dotaz nebudete moci považovat ani za vyčerpávající ani za uspokojivou, proto Vám nabízím možnost probrat celou problematiku po telefonu. Máte-li zájem, můžete zavolat na 602 437 166.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…