Přeskočit na obsah

Korupce ve zdravotnictví - vězení a milionové pokuty

Korupční kauza kolem někdejšího hejtmana Davida Ratha získala v úterý u Krajského soudu konkrétní obrysy. Petr Kott (někdejší šéf středočeské pobočky VZP) a jeho žena Kateřina Kottová (dříve Pancová, někdejší ředitelka kladenské nemocnice) byli označeni za hlavní strůjce této kauzy, ve které si měli oba přijít na desítky milion korun z úplatků. Soud je poslal do vězení na 7.5 let a uložil propadnutí jejich peněžitého majetku.

Krajský soud vynesl rozsudek také nad třemi manažery zdravotnických firem, kteří měli být do této kauzy zapleteni.

Martin Jireš, šéf představenstva firmy Puro Klima - 5,5 let vězení nepodmíněně, propadnutí 2.2  milionů korun a zákaz činnosti na 3 roky

Jindřich Řehák, jednatel firmy Hospimed - 5,5 roku vězení nepodmíněně, peněžitý trest jeden milion korun, zákaz činnosti na 3 roky

Jan Hájek, projektový manažer B Braun Medical, 3 roky podmíněně odložené na dobu 4 roky peněžitý trest 500 tisíc korun.

Firmy Hospimed a PuroKlima působily v uplynulých letech jako tzv. kompletátoři zdravotnických přístrojů v českých nemocnicích.  Společnosti spolupracovaly nejen se středočeskými nemocnicemi. Velké zakázky získávaly především od přímo řízených nemocnic v projektech tzv. specializovaných center financovaných z evropských peněz.

Redakce Medical Tribune v roce 2010 jako první upozornila na to, že přímo řízené nemocnice vypisují tendry na pořízení přístrojů tak, aby se jich mohly zúčastnit právě velké kompletátorské firmy. viz článek - Proč nakupovaly nemocnice přístroje o třetinu dráž.

Firmy Hospimed a Puroklima získaly na obchodech s drahou technikou stamiliony korun také od fakultních nemocnic. Redakce MT se už před dvěma lety zajímala o to, zda policie bude prověřovat i tyto transakce ve státem řízených nemocnicích.

Dotaz redakce položila například vedení FN Motol, které v roce 2009 ve veřejné zakázce „Modernizace a obnova přístrojového vybavení traumatologického centra FN v Motole“ zaplatila nemocnice firmě Puroklima celkem 86 milionů korun. „Vzhledem ke kontrolám, které v naší nemocnici v poslední době proběhly, jsme přesvědčeni, že v této oblasti je vše v pořádku,“ odpověděl před časem na dotaz MT ředitel FN Motol Miroslav Ludvík. Více - ZDE.

Audit potvrdil předražení

Letošní výsledky auditu ministerstva financí však ukázaly, že k předražování nákupů v některých nemocnicích skutečně docházelo. Audit zadaný na žádost Evropské unie se týkal čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center.

Celkově mělo předražení dosáhnout 112 milionů korun, s tím, že nejdražší přístroje nakoupily nemocnice v Hradci Králové a Ostravě. Nákupy v královéhradecké a liberecké nemocnici prověřuje protikorupční policie.

Podle zjištění auditů byla u části předražených nákupů údajně na vině chyba na straně ministerstva zdravotnictví, které na nákupy přes prostřednické firmy tlačilo. Zakázky za 250 milionů byly diskriminační, neodpovídaly zákonu o veřejných zakázkách. Zprostředkovatelé nákupů podle pořadu ČT vykazovali provize 20 až 300 procent, zisky přitom odcházely "neznámo kam".

Podle informací ČTK, dvěma dodavatelům přístrojového vybavení nemocnic, firmám HOSPIMED a PURO-KLIMA, už Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 63,3 milionu korun. Podle antimonopolního úřadu se dopouštěly protisoutěžního jednání. V letech 2008 až 2010 slaďovaly své nabídky a koordinovaly jednání při účasti ve veřejných zakázkách, uvedl počátkem ledna předseda ÚOHS Petr Rafaj. Zatímco Hospimed dostala pokutu 35,6 milionu, Puro-klima o osm milionů nižší.

ivb, www.tribune.cz

foto: www.Shutterstock.com

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…