Přeskočit na obsah

Koruna bude posilovat. Co to znamená pro české zdravotnictví?

Česká národní banka po třech letech pustila pomyslné otěže, kterými držela kurz koruny okolo 27 korun za euro. Koruna bude posilovat, pro českého spotřebitele mají zlevnit například potraviny či pohonné hmoty. Ceny léků podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu větší turbulence v blízké době nečekají. Úspory ve zdravotnickém systému v důsledku regulací přijdou se zpožděním.

Většina léčiv se do České republiky dováží. Zdravotní pojišťovny tedy mohou očekávat úsporu. Volně prodejné léky by měly trochu zlevnit. „Nadnárodní farmaceutické společnosti přesto nebudou negativně ovlivněny, odebírají léčiva ze svých centrál za eura, takže nejsou vystaveny vlivu změn kurzu měny v cílových zemích,“ vysvětlil Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Radost z uvolnění kurzu zřejmě nebudou mít ani lékárny. Sníží se jim maximální obchodní přirážka, neboť je navázána na cenu výrobce léčiva udávanou v korunách.

Hýbat se budou regulované ceny a úhrady – někteří pacienti si více doplatí

Přímé dopady dané trhem nebudou velké. „Daleko silněji zahýbou s cenami léků regulatorní mechanismy. Počínaje třetím kvartálem letošního roku (a ještě více v kvartálu čtvrtém) se silnější česká měna začne promítat do řízení o stanovování cen a úhrad léčiv. Zahraniční cenové reference se budou přepočítávat kurzem silnější koruny. To povede ke snižování cen léčiv, zároveň ale také ke snižování jejich úhrad ze zdravotnického systému,“ dodal Dvořáček. Dá se přitom čekat, že pokles úhrad bude o něco rychlejší, než pokles cen. Rychlý pokles cen by totiž zajistily pouze hloubkové revize maximálních cen, zato úhrady mohou snadněji klesat díky institutu zkrácených revizí úhrad.

Celkový efekt je poněkud dvojsečný. Sice začne generovat další úspory pro stát, ovšem ve výsledku mohou zaplatit více pacienti beroucí léky s doplatkem.

Dál se sníží ceny léčiv, které již nyní patří ve srovnání s okolními státy k velmi nízkým. To může motivovat paralelní vývozce (distributory, z nichž někteří provozují také lékárny) k ještě mohutnějšímu vývozu léčiv z České republiky do zemí s vyšší cenovou hladinou. „To je značně nepříjemné a může dále zhoršit dostupnost některých léčiv v České republice. Stejný efekt – usnadnění reexportů – předpokládáme také u přijaté novely zákona o léčivech, jež nám uloží povinnost dodávat distributorům léky podle jejich tržního podílu. Kvůli kombinaci těchto faktorů bude možná zaděláno na vážný problém a někteří pacienti se nedostanou ke své předepsané léčbě,“ varoval Dvořáček.

Zdroj: AIFP

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…