Přeskočit na obsah

Kontrola odhalila plýtvání ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna zbytečně utrácí desítky milionů korun. MF DNES získala dokumenty, které dokazují, že VZP plýtvala penězi a uzavřela některé nevýhodné smlouvy. Člověk s průměrnou měsíční mzdou zaplatí na zdravotní pojištění ročně bez pár korun třicet tisíc. I díky těmto penězům hospodaří největší pojišťovna v zemi se zhruba 110 miliardami korun. Jenže v některých případech zjevně špatně.

Kontrola totiž ukázala, že VZP utrácí desítky milionů korun zbytečně. Příklad? Časopis Pohoda pojištěnce. Třikrát ročně jej do schránek dostávají všichni pojištěnci VZP. Ta za něj od roku 2002 platí firmě ORA Print, zastoupené publicistou Radkem Johnem coby předsedou představenstva, ročně přes 111 milionů. Což je zhruba trojnásobek toho, za co by časopis dokázaly za stejných podmínek zajistit jiné firmy. Ministerstvo totiž oslovilo dvě společnosti, které se zabývají tiskem, a nechalo je zpracovat nabídku. Obě firmy dospěly nezávisle na sobě k téměř stejné částce: necelým 40 milionům korun. "Jistě, můžeme ho dělat levněji, ale pak bude tak odporný, že ho každý vyhodí, sotva ho vyndá ze schránky," odmítá takové srovnání Radek John. "Ta firma vyhrála výběrové řízení a my nemáme důvod přemýšlet, jestli by Pohoda nešla dělat levněji," říká mluvčí VZP Jiří Suttner.

Dalším příkladem plýtvání, který odhalila kontrola ministerstva zdravotnictví, jsou ozdravné pobyty dětí u moře: akce Mořský koník. Pojišťovna na ně jen loni z fondu prevence vyčlenila 164 milionů korun. O rok dřív to bylo téměř 200 milionů. Na první pohled bohulibá akce má podstatnou vadu: pojišťovna uzavřela s cestovními kancelářemi tak nevýhodné smlouvy, že platí i za děti, které nikam nejely. Tedy za místa, která se nepodařilo naplnit. "Přitom poslední turnusy jsou obsazeny pouze z 51 procent," konstatuje zpráva. Jen loni tak zaplatila za nezúčastněné děti na ozdravných pobytech v Černé Hoře a v Řecku téměř deset milionů korun. "Kromě toho zálohy na pobyty platí VZP už v prosinci, a to přesto, že pobyty začínají až od 31. května následujícího roku," píše se ve zprávě. Ozdravný pobyt přitom není levná záležitost a může si jej dovolit jen málokterá rodina. Rodiče totiž za dítě doplácejí 10 tisíc korun a celý pobyt u moře pro jedno dítě tak přijde na 27 tisíc korun. "Neumím posoudit, jestli jsou ty smlouvy výhodné, či ne," komentuje to Suttner.

Kontrolní zpráva poukazuje i na další, podle ní zřejmě neefektivně vynaložené peníze - v projektu Řekni drogám ne. Během tří let zaplatila pojišťovna společnosti Medea Kultur celkem 93 milionů korun za "projekty zabývající se prevencí užívání drog". Výsledek akce? Statisíce letáčků. Většinu těchto akcí platí VZP z fondu prevence. Ročně se na tomto účtu schází okolo 350 milionů korun. Pojišťovna z nich platí třeba i příspěvky na hormonální antikoncepci: každý rok zhruba 110 milionů korun. Přesně tolik letos na jaře chybělo pojišťovně na léčbu pacientů s nákladnými chorobami. "Vadí nám to, ale všechny ostatní pojišťovny dělají totéž," řekla tehdy ředitelka VZP Jiřina Musílková. O její odvolání nyní ministr zdravotnictví David Rath usiluje.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…