Kontaktní čočky používá asi 15 % osob s oční vadou
V České republice používá v současné době optické kontaktní čočky zhruba 15 procent lidí s vadou zraku. Nikdo však přesné údaje o počtu lidí s čočkami ani o množství dovážených čoček nezná. V zemích, kde jsou čočky nejrozšířenější, tedy v USA, Austrálii a Velké Británii, je nosí kolem 20 procent lidí, kteří potřebují korekci zraku. ČTK to řekl prezident České kontaktologické společnosti Pavel Rezek.
Podle Rezka využívá čočky poměrně hodně Čechů, a je to dáno tím, že Čech Otto Wichterle spolu s Drahoslavem Límem v roce 1953 vynalezl měkkou kontaktní čočku a od poloviny 60. let byly čočky v tehdejším Československu k dostání. Optik a donedávna prezident Společenstva českých optiků a optometrů Josef Szarvas si naopak myslí, že právě to, že Češi znají prvopočátky kontaktních čoček, trochu snižuje počet jejich současných uživatelů. Používání prvních čoček bývalo spojeno s určitými obtížemi a někteří lidé středního věku mají tyto problémy zafixovány. Proto dodnes raději nosí brýle, i když na trhu jsou od 90. letech mnohem dokonalejší výrobky.
Szarvas řekl, že podle jeho zkušeností kontaktní čočky používají zejména lidé ve věku od 17 do 40 let. Především to jsou ženy, kterých je přibližně třikrát více než mužů. Muži si zpravidla kupují čočky kvůli tomu, že jim brýle vadí při sportu.
Rezek uvedl, že ještě před 15 roky měly čočky roční trvanlivost. První průmyslově vyráběné čočky pro plánovanou výměnu se objevily na počátku 90. let. To byla zásadní změna a posun ke zdravějšímu nošení. Nyní se používají čočky na jeden den, na 14 dní, na měsíc i na půl roku. Čočky jsou většinou na oku nasazeny maximálně 18 hodin denně.
"Škála čoček je tak bohatá, že lze prakticky najít čočku pro každou oční dioptrickou vadu. Nošení čoček není omezeno věkem a mohou je mít i úplně malé děti," řekl Rezek.
Existují nejen čočky pro krátkozraké a dalekozraké lidi, ale i pro osoby s velmi častým astigmatismem, což je vada způsobující nepřesné lomení světla na sítnici. Jsou i čočky vyrovnávající neschopnost oka některých starších lidí zaostřit na blízko. Na trhu jsou také čočky zvýrazňující barvu očí, čočky měnící barvu oka i takzvané obrázkové čočky, jejichž nositel získává pohled leoparda, upíra nebo mimozemšťana.
Zdravotní pojišťovny kontaktní čočky nehradí. Szarvas uvedl, že jednodenní čočky pro obě oči na jeden měsíc přijdou zhruba na 1700 korun. Čtrnáctidenní čočky na tři měsíce stojí 1800 korun. Čočky, které je třeba měnit po měsíci, v balení na půl roku stojí asi 2200 korun. Kontaktní čočky pro složitější vady jsou o něco dražší.
Společenstvo optiků a lékaři podle Sazarvase varují před nákupem kontaktních čoček prostřednictvím internetu. Optici provádějí vyšetření před prvním nákupem čoček a zajišťují nácvik jejich aplikace, zjišťují také, zda kupec není na čočky alergický.
V současné době existují podle Rezka v ČR dva nebo tři malí výrobci kontaktních čoček a většina v Čechách prodávaných čoček pochází ze zahraničí. Přehled aplikačních středisek a sortimentu kontaktních čoček poskytují zájemcům webové stránky www.cocky.cz. Na této internetové adrese lze nalézt také informace o výhodách čoček, o péči o ně či o různých typech čoček. Součástí stránek je také poradna, v níž odborníci už zodpověděli na 2000 otázek a zveřejnili odpovědi na nejčastější z nich.
Zdroj: ČTK