Konflikty na pracovišti. Co dělat?
Byla jsem svědkem velice nepříjemného konfliktu na pracovišti. Jedna z mých kolegyň,velice schopná, inteligentní sestřička, byla již několikrát verbálně osočena méně schopnými kolegy poté, kdy je přímo a slušně upozornila na nedostatky v jejich práci, které následně ovlivnily negativně i ji. Několikrát se to opakovalo a ještě se to vystupňovalo, takže už jí došla trpělivost a takzvaně vyletěla a na rovinu dotyčným řekla, co si o tom myslí-řekla to dotyčným přímo mezi 4. očima.Následně se tito spojili proti ní a byla neprávem obviněna ze šikany....Náš nadřízený se vyjádřil v tom smyslu, že nemá čas nás hlídat a že se máme všichni umět domluvit. Dost mě situace znepokojuje, jak mohu nebo nemohu pomoci ? Musím konstatovat, že pravda a právo je na její straně a ti asistenti vyvolávají konflikty a pomluvy vůči schopnějším průběžně po celou dobu zaměstnání u nás a obětˇmi se stáváme průběžně všichni. Musíme si to nechat líbit ?
Odpovídá právník se zaměřením na medicínské právo Mgr. Miloš Máca.
Zde je bohužel každá rada drahá a těžko se z pohledu právníka radí, jak postupovat ve věcech, které nezávisí na posouzení, zda jsou či nejsou na pracovišti dodržovány pracovněprávní předpisy, ale jsou zejména otázkou mezilidských vztahů a korektního chování jedné skupiny zaměstnanců k druhé. Vámi popsané chování asistentů vůči kolegyni zdravotní sestře může samozřejmě naplňovat znaky mobbingu, ale takové případy se velmi těžko prokazují, záleží vždy především na výpovědi svědků a jejich věrohodnosti, ve většině případů pak končí ve fázi tvrzení proti tvrzení, tudíž mobbingu neprokázaného. Diskriminace zaměstnance z důvodu nesympatie či lidského konfliktu se prokazuje ještě hůře, než např. diskriminace z důvodu rasového či etnického původu, náboženského vyznání nebo politického přesvědčení.
Každopádně alespoň obecně, bez jakékoliv garance uspokojivého výsledku, lze poradit následující tři právní kroky:
1) Nespokojit se s ústním odbytím nadřízeného pracovníka a zaměstnavatele o možném mobbingu informovat písemně s výzvou o řešení situace a pokus učinit taková opatření, aby k obdobným situacím dále nedocházelo. Kopii podání s razítkem z podatelny s datem přijetí pečlivě uschovat jako důkaz. Tím bude zároveň splněna prevenční povinnost zaměstnance a zaměstnavatel bude o to hůře dávat od situace ruce pryč.
2) Pokud jde o nepravdivé obvinění, že zdravotní sestra šikanuje své spolupracovníky, jestliže takové obvinění nepadlo mezi čtyřma očima, ale šířilo se mezi zaměstnanci, lze podat na autory tohoto obvinění trestní oznámení pro podezření z trestného činu pomluvy podle § 184 odst. 1 trestního zákoníku. Skutková podstata tohoto trestného činu je vymezena takto: Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu.
3) Obrátit se na místně příslušný Oblastní inspektorát práce s podnětem k šetření, zda na pracovišti dochází či nedochází k mobbingu, a pokud ano, tak zda zaměstnavatel, poté co byl o situaci písemně informován, přijal či nepřijal v rámci objektivních možností taková opatření, aby tomuto typu diskriminace jednoho zaměstnance či jedné skupiny zaměstnanců co nejlépe předcházel.
Jak už jsem zmiňoval v úvodu, prokázat tyto skutečnosti nejde zrovna lehce. Počítejte s tím, že byste v daných případech vystupovala jako důležitý svědek ve prospěch Vaší kolegyně, což zrovna v rámci pracovněprávního vztahu není jednoduchá úloha. Ovšem pokud by byl některý z podnětů, o kterém se zmiňuji, skutečně podán, bude zdravotní sestra svědectví nejen Vašeho, ale i kohokoliv dalšího v její prospěch, velmi potřebovat.
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz