Přeskočit na obsah

Konec operací kyčlí a kolen

VZP tyto zákroky nebude prachatické nemocnici proplácet. Nemá totiž samostatné oddělení ortopedie

Prachatická nemocnice od příštího roku nebude moci operovat náhrady kyčelních a kolenních kloubů, které jsou pro ni prestižní a vyhlášenou činností.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) s ní totiž neuzavře smlouvy, na jejichž základě by jí tyto zákroky plně hradila. Důvodem je, že nemocnice nemá samostatné ortopedické oddělení. To je jen přidružené ke zdejší chirurgii.

"Od posledního jednání s VZP máme zákaz objednávání pacientů na tyto výkony na příští rok," potvrdil místopředseda představenstva František Stráský.

V prachatické nemocnici operovali ročně v průměru stovku pacientů, kteří potřebovali náhrady kyčelních a kolenních kloubů. Příští rok nebude mít nemocnice smlouvu s VZP a bude moci dělat jen nenáročné ortopedické zákroky, jako jsou například operace zdeformovaných palců nebo ramenních kloubů.

Ortopedie nyní funguje v nemocnicích v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Táboře a Písku. V Prachaticích ji využívali nejen pacienti z okresu, ale i ze Strakonicka či Českokrumlovska. Ti teď budou muset jezdit do Českých Budějovic nebo Písku.

Dvakrát o něj žádala. Marně V písecké nemocnici by další operace kyčelních a kolenních kloubů zvládli. "Personálu tu je dost a sály máme moderní. Dokonce jsme na ortopedii zřídili i jednotku intenzivní péče. Záleželo by však na zdravotní pojišťovně, jestli by zvýšený počet zákroků uhradila," uvedl náměstek písecké nemocnice Jiří Holan.

Aby mohla výměny kyčelních a kolenních kloubů v budoucnu opět provádět i prachatická nemocnice, musí zřídit samostatné ortopedické oddělení.

Špitál přitom o hrozbě zákazu vykonávat tyto zákroky věděl několik let. Od České společnosti pro ortopedii a traumatologii se snažit získat povolení pro vznik samostatné ortopedie, konkrétně v roce 2000 a také o sedm let později. Neúspěšně.

Nesplňoval například minimální počet uvedených operací, kterých je nutné ročně provést 160. Dále pak neměl například 24 hodin k dispozici ortopeda.

"Chtěli jsme zvýšit počet operací, abychom se těm 160 zákrokům přiblížili. Žádáme také Českou ortopedickou společnost, aby nám napsala přesně podmínky, po jejichž splnění budeme moci usilovat o obnovení smlouvy s pojišťovnou," nastínil Stráský.

S náhradami kyčelních kloubů mají v Prachaticích sedmnáctileté a s kolenními devítileté zkušenosti. Pro operace má nemocnice i potřebné vybavení a VZP je vždy hradila. Chybí tedy jen povolení.

"Letos jsme přijali i třetího ortopeda a v naší nemocnici jsou čekací doby na operaci 12 až 14 měsíců, kdežto běžně je to až pět let," argumentuje Stráský, proč by nemocnice neměla o zákroky přijít.

Všeobecná zdravotní pojišťovna tvrdí, že až bude špitál splňovat veškeré požadavky odborníků - tedy bude mít samostatné oddělení ortopedie, smlouvu s ním obnoví.

"V letošním roce proplatíme nemocnici zákroky, které budou odpovídat loňskému počtu operací. Tedy 51 totálních endoprotéz kyčlí a 34 totálních endoprotéz kolen," uzavřel mluvčí jihočeské VZP Viktor Lavička.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…