Přeskočit na obsah

Konec brýlí i lístků do bazénu zdarma

Razantní plán, jak překonat finanční krizi, připravila ministerstva financí a zdravotnictví. Podle návrhu, který má MF DNES k dispozici a který má dnes projednat vláda, by zdravotní pojišťovnyměly výrazně seškrtat výdaje na některé preventivní programy.

Konkrétně na různé příspěvky na helmy a chrániče pro děti, sluneční brýle, ozdravné pobyty, volné lístky do bazénu či solné jeskyně. Už dříve pojišťovny čelily kritice, že za tyto věci zbytečně "utrácejí".

Naopak, aby pojišťovny a nemocnice nešetřily příliš a nezačaly třeba prodlužovat čekací doby na operace, ministerstvo stanoví maximální dobu, po kterou budou pacienti čekat. Dnes o tom ani není přehled.

Podle nemocnic se v uplynulém roce čekací doby spíš zkracovaly. "Díky cenově zajímavým balíčkům od pojišťoven jsme mohli udělat více operací kyčelního kloubu - v Písku i v Českých Budějovicích," řekl jihočeský ortoped Jiří Fiedler.

Klienti, které na začátku roku přilákaly do té které pojišťovny různé preventivní nabídky, by mohli být po navržených škrtech zklamaní. Ze slibů mnoho nebude. Plány pojišťoven, které vznikaly loni, totiž ekonomická opatření značně zmrazí - o celou polovinu.

"Uděláme nějaké změny, věřím, že to naši klienti pochopí. Navíc preventivní příspěvky využívali hlavně lidé, kteří se honili jen za výhodami, místo aby pečovali o své zdraví," říká Jaromír Gajdáček, šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Návrh už před několika dny schválili ekonomové, kteří radí vládě v době krize. Pokud jej dnes vláda podpoří, začnou škrty v pojišťovnách už od července. Čekací doby naopak bude muset upravit zákon.

Poradenská společnost Patria Finance spočítala, že pokud žádná opatření nepřijdou, skončí zdravotní pojišťovny s desetimiliardovým schodkem. Pomoci má vláda. Zatímco dnes platí stát za každého klienta pojišťoven 677 korun, od letošního července částku zvýší na 731 korun, což na konci roku 2010 přidá pojišťovnám bezmála osm miliard.

Na prevenci budou moci pojišťovny vydat jen 0,3 procenta z celkových příjmů, ani o korunu více. Místo dosavadní 1,5 miliardy tedy budou moci vydat necelých 700 milionů. "Zamezí to tvrdému konkurenčnímu boji, který teď pojišťovny svádějí o klienty na Moravě," podotýká náměstek ministryně zdravotnictví a spoluautor návrhu Marek Šnajdr.

Neznamená to však, že by pojišťovny úplně upustily od prevence. "Masové programy, které jsme už dříve ohodnotili kódy, zůstanou," dodává Šnajdr. Ženy tak dále dostanou třeba příspěvek namamografické prohlídky nebo onkologické vyšetření děložního čípku.

Další úspory přinese značné omezení vlastních provozních nákladů. Podle propočtů Patria Finance se budou muset pojišťovny rozloučit se dvěma procenty zaměstnanců, výrazně méně porostou platy, než se plánovalo.

Pojišťovny však budou šetřit i na výdajích. Už v sobotním vydání MF DNES informovala, že se změní předepisování léků. Lidé už nebudou muset kupovat celá balení, která nespotřebují, ale lékárník jim vydá jen požadované množství. Zbytek léků v krabičce zbude pro jiné pacienty.

"Lék se jim zlevní o polovinu, pokud jsou v krabičce dvě platíčka. Pokud jsou tři a pacient potřebuje jen jedno, zaplatí třetinu ceny," vysvětluje náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.

Pacienti a pojišťovny by mohli ušetřit i díky další chystané změně. Místo konkrétních přípravků by lékař psal na recept jen účinnou látku. Jeho povinností by bylo nabídnout pacientovi lék s nejnižší cenou.

Některá opatření, třeba navýšení platby státu, bude schvalovat Sněmovna. Jiná - například předepisování účinné látky místo léku - změní předpis ministerstva.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…