Koncept XXL center – cesta k lepší péči i úsporám
OB klinika patří nejen k největším bariatrickým pracovištím v Evropě, ale je i vzorovým pracovištěm pro koncept XXL center, který byl koncem loňského roku představen poslancům zdravotního výboru Parlamentu ČR, představitelům zdravotních pojišťoven i ministerstva zdravotnictví a který podporuje také Česká obezitologická společnost. Součástí tohoto konceptu je rovněž myšlenka vzniku specializovaných regionálních XXL ambulancí, jež v těchto dnech získala svou reálnou podobu v podobě otevření prvního takového pracoviště. Pokud by se celou koncepci XXL center podařilo zavést v reálné praxi, představovalo by to benefit jak pro samotné pacienty, tak v dlouhodobějším horizontu pro plátce péče.
Myšlenka XXL centra vychází z požadavků na adekvátní péči o obézní a morbidně obézní pacienty. V ideálním případě by k ní mělo docházet v zařízení, které disponuje zkušenými odborníky, ale také potřebným vybavením a přístroji. OB klinika patří v tomto ohledu k průkopníkům, který se zaměřuje na péči o obézní pacienty, nicméně koncept XXL pracovišť vychází z představy, že podobná specializovaná péče s adekvátním zázemím by měla být dostupná pacientům co nejblíže jejich bydliště. „Na prvním místě by pro nás mělo být vždy bezpečí pacienta. Musíme přistupovat ke každému s respektem a důstojně. Mnozí obézní pacienti se mohou občas cítit v klasickém zdravotnickém zařízení jako ‚exotičtí‘, na něž se ostatní pacienti nebo někdy i personál dívají jako na ,pozoruhodnou raritu‘. Nemocní se pak cítí méněcenní a svým způsobem obezitou diskriminovaní. Nadměrná tělesná hmotnost pacienta ale představuje v některých případech i technickou překážku. Obézního pacienta nemůžete například operovat na standardním operačním stole o maximální nosnosti kolem 150 kg ani ho nemůžete posadit na klasickou židli v ambulanci,“ říká prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta OB kliniky a předseda České obezitologické společnosti ČLS JEP, který je přesvědčen, že koncepce XXL center je řešením, jež odlehčí a pomůže celému zdravotnímu systému. XXL pracoviště by totiž mohla převzít část neakutní péče o obézní pacienty, a to v širším kontextu než jen léčby obezity a s ní souvisejících metabolických onemocnění.
Centrum by vedle obezitologie zajišťovalo i další péči
Nejednalo by se tedy pouze o péči zaměřenou na redukci váhy a hlavní komorbidity obézních pacientů, hlavně diabetes 2. typu, ale potenciálně by se takové centrum mělo umět postarat i o další zdravotní potíže těchto nemocných a nabídnout jim péči ortopedickou či urogynekologickou a další. Představa je taková, že XXL centrum by poskytlo zázemí a zkušenosti středního zdravotnického personálu s ošetřováním obézních a popř. zkušenosti anesteziologů, ale specialisté z jiných oborů, kteří mají obézní pacienty v dlouhodobé péči, by za nemocnými do XXL centra dojížděli k provedení vlastních zákroků.
Tento koncept byl představen poslancům, zástupcům pojišťoven a vedou se také jednání s příslušnými odborníky, kteří by za pacienty dojížděli. „Bylo by neúčelné a nehospodárné, aby si každá nemocnice pořizovala drahé technické vybavení na to, aby mohla uložit a ošetřovat pacienta s vysokým stupněm obezity, s nímž se setká třeba jen několikrát do roka. Pro zdravotní systém by speciální XXL centra ale nepředstavovala žádné další náklady a investice, pokud by se využila stávající zařízení, jež mají o problematiku zájem a zčásti již disponují potřebným vybavením. Pro pokrytí potřeb extrémně obézních osob v oblasti elektivních výkonů by v České republice postačovalo pět až osm XXL center, která by spolupracovala s odborníky z dalších oborů,“ myslí si prof. Fried.
Hlavními konzumenty péče v XXL centrech by měli být pacienti s BMI nad 35 a přítomností dalších závažných komorbidit nebo nemocní s BMI nad 40 i bez přidružených onemocnění. O část takto obézních nemocných by se uměly postarat dobře vybavené fakultní kliniky, ale zbývající velká část pacientů by mohla hledat pomoc právě v XXL centrech, i když by to podle prof. Frieda vždy byla možnost volby, nikoli povinnost pro pacienta. Na druhou stranu, pokud taková centra vzniknou a nabídnou odpovídající zázemí a zkušenosti ošetřovatelského personálu, bude pro pacienty i systém výhodné služeb XXL center využít. V tuto chvíli by se jednalo spíše o změnu organizace péče o obézní pacienty, která by se měla ověřit v pilotním projektu, a pokud by se osvědčila v praxi, mohla by se rozšířit až na oněch zmiňovaných pět až osm center. „Zatím se zdá, že jak pojišťovny, tak odborníci, jichž by se to týkalo, by nad konceptem XXL center mohli brzy najít společný konsensus,“ vyjadřuje naději prof. Fried s tím, že do konce roku by se možná mohl spustit pilotní projekt.
Nejdále jsou zatím v OB klinice
K prezentaci konceptu XXL center dlužno dodat, že myšlenka jejich realizace v ČR vznikla na OB klinice a byla inspirována evropskými zkušenostmi. Proto nepřekvapí, že zdejší zázemí i personál jsou v tuto chvíli asi nejblíže k představám o fungování XXL centra. OB klinika se může pochlubit například tím, že splňuje evropské standardy European Center for Excellence for Multidisciplinary Treatment of Obesity, a řadí se tak k cca 80 podobně specializovaným evropským pracovištím. Byla také jako první v ČR akreditována od International Federation for Surgery of Obesity and Metabolic Disorders – European Chapter a získala titul IFSO‑EC Centre of Excellence in Bariatric and Metabolic Surgery.
Projekt XXL ambulancí
Podle výsledků průzkumu splňuje kritéria XXL pacientů pět až osm procent populace, a proto nepřekvapí, že další aktivitou, která na myšlenku XXL center navazuje, je koncepce XXL ambulancí, jež by měly představovat specializované pracoviště zaměřené na obezitologickou problematiku a metabolická onemocnění. Jednání o spolupráci v této oblasti vedou představitelé OB kliniky s několika českými pracovišti, přičemž v jednom případě již byla zahájena a v dalších je velmi blízko realizace. Vzorovým příkladem je Nemocnice Hranice, jejíž představitelé koncem dubna oznámili, že zahajují s OB klinikou úzkou spolupráci v oblasti lékařské péče o obézní pacienty, v jejímž rámci v Nemocnici Hranice vznikla speciální XXL ambulance pro obézní a závažně obézní pacienty provozovaná pod odbornou záštitou OB kliniky. Ta se bude spolupodílet na odborných konzultacích a pacientům, pro které bude připadat v úvahu chirurgická léčba obezity, pak plně zajistí operační výkon a následnou péči. Dlouhodobé sledování nemocných bude následně opět probíhat v Nemocnici Hranice. Špičková lékařská péče, jež je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tedy bude k dispozici i pacientům z regionu střední a severní Moravy. Dohoda obou pracovišť předpokládá, že ve střednědobém horizontu je možné zajistit i některé chirurgické výkony (např. bandáže žaludku, žaludeční plikace a další) přímo v Nemocnici Hranice, a to prostřednictvím společného chirurgického týmu obou institucí. „Náklady z veřejných prostředků na léčbu obezity a zejména s ní spojených onemocnění neustále narůstají. Včasná a řádná péče o obézní pacienty je ten nejlepší způsob, jak v první řadě podstatně zvýšit kvalitu jejich života, ale zároveň v delším horizontu přispět k finančním úsporám v systému zdravotní péče,“ říká MUDr. Eduard Sohlich, MBA, ředitel Nemocnice Hranice. „Jsme rádi, že našim pacientům můžeme nabídnout novou službu ve spolupráci s renomovaným pracovištěm,“ dodává.
První ambulanci budou následovat další
Nabídku služeb OB kliniky již v současné době vyhledává řada pacientů z Moravy, pro něž je tato péče často spojena s náročným cestováním. „Spoluprací s vynikající regionální nemocnicí našim pacientům nově zajistíme vysoce odbornou péči v blízkosti jejich bydliště,“ říká o spolupráci prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta OB kliniky. Předpokládá, že do konce června by navázali podobnou spolupráci při poskytování služeb XXL ambulancí s poliklinikou v Českých Budějovicích patřící do skupiny Euroclinicum a Nemocnicí Písek.
Součástí konceptu XXL ambulancí není pouze to, že specialisté OB kliniky poskytují konzultační a odborné služby spolupracujícím zdravotnickým zařízením, ale také to, že tato pracoviště zavedou standardy péče, jimiž by se měla řídit i XXL centra. Cílem konceptu XXL ambulancí je zvýšení dostupnosti kvalitní obezitologické péče pacientům, kteří z ní budou profitovat, v jejich vlastním regionu a nastavení určitého standardu XXL péče. Představa je taková, že v první fázi by se jednalo o zajištění specializované ambulantní péče, na niž by v případě splnění indikačních kritérií a zájmu pacienta navazovalo jeho odeslání do specializovaných bariatrických center (zpočátku by tuto roli plnila OB klinika, po vybudování XXL center by se ambulance obracela na nejbližší centrum) a po operačním výkonu by péči opět převzala regionální XXL ambulance. V pooperační fázi je mj. velmi důležitá úprava diabetologické a další interní medikace, zásadní je specializovaná nutriční a psychologická podpora, za nimiž dosud pacienti museli dojíždět do Prahy. „Otevření XXL ambulancí by tak mělo více přiblížit specializovanou péči nemocným v jejich regionu, což zvýší jejich spokojenost a spolupráci při léčbě a v konečném důsledku povede ke zvýšení efektivity organizace obezitologické péče a snížení nákladů. V obezitologii asi více než v jiných oborech totiž platí, že compliance pacientů k léčbě klesá úměrně ke vzdálenosti specializovaného pracoviště, které navštěvují,“ říká prof. Fried a přibližuje podrobnosti spolupráce: „Pracovníci spolupracujících zařízení byli proškoleni na OB klinice a plánují se pravidelné semináře za účasti těchto regionálních odborníků a pracovníků OB kliniky, kde by se jednak konzultovali jednotliví pacienti, jednak rovněž vlastní zkušenosti z projektu XXL ambulancí.“
Vedle zlepšení kvality péče také ekonomické přínosy
Myšlenka XXL center nepřináší pouze zvýšení standardu poskytované odborné péče pro samotné pacienty, ale počítá také s pozitivními ekonomickými konsekvencemi. Z průzkumů, které byly provedeny v zahraničí u pacientů po bariatrických výkonech, vyplývá, že po jednom až třech letech u těchto pacientů dochází k zásadním úsporám na výdajích, jež souvisejí se zdravotní péčí tzv. kolaterálních onemocnění, kterými obézní pacienti často trpí. Díky těmto úsporám se ví, že náklady na samotnou bariatrickou operaci a pooperační péči se vrátí v průměru cca za 18 měsíců u diabetiků a 36 měsíců u nediabetiků. V dalším období již bariatrický výkon přináší jen úsporu díky významné úpravě metabolických poruch a interních komorbidit. To, zda zahraniční průzkumy v této oblasti platí také pro českou realitu, nyní testují lékaři OB kliniky. První předběžné výsledky podle prof. Frieda naznačují, že by mohly být velmi podobné zahraničním zkušenostem.
Zdroj: Medical Tribune