Komunisté odmítají poplatky, jejich petici podepsalo 20.000 lidí
Komunisté odmítají regulační poplatky, jejich petici proti těmto platbám podepsalo za měsíc 20.000 lidí. Novinářům to řekla odborná mluvčí KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková. Podle ní jsou poplatky jen "nechutným předkrmem" z kuchyně ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Marková uvedla, že reforma povede jen k přesunu peněz do kapes úzké skupiny lidí a občané na ni doplatí.
"Občanům zbudou jen oči pro pláč nad dříve solidárním systémem," varovala. Podle Markové neumožní poplatky zlepšit zdravotní péči, jak slibuje Julínek. Mají podle ní jen nahradit ztráty systému po zavedení stropu pojistného pro bohaté a zmražení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané.
Od ledna platí pacienti 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Julínek chce do systému dostat ročně čtyři miliardy, stejnou částku chce ušetřit tím, že lidé omezí zbytečné návštěvy u lékaře. Zkušenosti z prvního měsíce výběru ukazují, že klesl počet návštěv a lidé nechodí s banalitami. Častěji než dříve si kupují levné léky za hotové.
Marková kritizovala zákony, kterými chce Julínek od příštího roku reformovat české zdravotnictví. Podle Markové zákony jen posílí solidaritu chudých s ještě chudšími a nemocných s ještě nemocnějšími.
Kontroverzní jsou podle ní zejména zákony o univerzitních nemocnicích, o dohledu nad zdravotními pojišťovnami a o veřejném zdravotním pojištění. Nemocnice i pojišťovny se mají stát akciovými společnostmi. Podle Markové to povede k privatizaci peněz zdravotního pojištění, ročně se tak ztratí zhruba 200 miliard korun.
Julínek kritická slova o rozkradení majetku zdravotního pojištění odmítl. Podle něj budou nemocnice i pojišťovny lépe hospodařit jako akciovky. V univerzitních nemocnicích si stát ponechá 66 procent akcií, univerzita 34 procent. Pojišťovny by mohly přejít do rukou soukromých vlastníků, na jejich hospodaření ale bude dohlížet úřad.
Zdroj: ČTK