Kompletátorské firmy žijí díky aktivní podpoře ministerstva
V posledních letech výrazně narostl počet zakázek ve zdravotnictví, které získávají tzv. kompletátorské firmy. Tyto firmy nakupují zdravotnickou techniku od přímých výrobců a dodávají je do nemocnic až s 35 procentní přirážkou oproti nákupu od přímých výrobců. Na tuto praxi již delší dobu upozorňují poslanci z kontrolního výboru parlamentu. Vyzvali ministerstvo zdravotnictví, aby provedlo v nemocnicích kontroly nákupů. Dosavadní kontroly se však zaměřily jen na formální stránku věci, nikoliv na to, zda jsou zakázky skutečně hospodárné. Nyní chystá ministerstvo financí audit, který možná poprvé označí nákupy od kompletátorů za předražené. "Nyní už existují důkazy, které tuto souvislost jasně prokazují," říká v rozhovoru dětská neuroložka MUDr. Alena Dernerová, která za své aktivity získala od Lékařského odbornového klubu Cenu za statečnost.
Příští týden zahájí ministerstvo financí kontrolu podezřelých nákupů v Krajské zdravotní. Chce tak předejít kontrole evropského úřadu proti podvodům OLAF. Kdyby OLAF zjistil pochybnosti, mohlo by to ohrozit čerpání prostředků z fondů EU pro celé Česko. Věříte v tento typ kontroly?
Nezbývá mi nic jiného, než věřit. OLAF je v tuto chvíli jediným orgánem, který drží lidi namočené v této kauze, v šachu. OLAF koná pomalu, ale k nějakému závěru dochází. Je pravda, že nyní čeká na výsledek české strany. Zatím Česká republika ještě necertifikovala evropské peníze, takže se nedá říci, že byly zneužity. Proto OLAF vyčkává, zda Česká republika tento problém prošetří. Pokud by tyto pochybné obchody ČR odsouhlasila, nastoupil by OLAF. A to by mohlo znamenat konec peněz z evropských fondů nejen pro Ústecký kraj, ale pro celou republiku. Nyní se chystá naprosto bezprecedentní kontrola. To se ještě nestalo, pokud vím, aby ministerstvo vyjelo a jelo kontrolovat. Vždycky to bylo tak, že někdo donesl papíry na ministerstvo financí, a ministerstvo zkontrolovalo jen formální stránku věci. Nyní je to tak, že se ministerstvo chystá kontrolovat poprvé hospodárnost transakce. Kontrola může trvat tak měsíc. Ministerstvo financí se v současné době – díky osobě pana ministerstva Janoty chová vstřícně. Jsem přesdvědčená, že kdyby včele resortu seděl politický ministr, byla by tendence zamést kauzu pod koberec. Propojení mezi politiky místními a státními a podnikateli je totiž obrovské.
Pokud kontrola ministerstva financí zjistí, že došlo k nehospodárnému nákupu, přístroje nebudou certifikovány, nebudou proplaceny z evropských peněz.
Kdo tedy zaplatí oněch 420 milionů za přístroje, které už v nemocnicích jsou?
Tyto peníze bude muset platit kraj jako zřizovatel nemocnic. Taková situace přivede kraj na absolutní dno, protože už dnes mu chybí peníze. Krajská zdravotní má už nyní dluhy. Nedovedu si představit, co bude. Měli by být voláni k zodpovědnosti všichni, kteří tento stav dopustili. Vždyť už kvalifikační předpoklady zamezily účast přímých dodavatelů. Tak mohla být dána pouze jedna nabídka, kterou předložilo účelově vytvořené sdružení kompletátorských firem Hospimed-Puroklima. Tím se Krajská zdravontí zbavila možnosti zasahovat například do cen, nebylo o co soutěžit. Vše bylo již dané.
Protiargumenty zástupců Krajské zdravotní jsou, že tato konstrukce nebyla nikde prokázána.
Nyní se to už prokázat dá. Máme takové důkazy, které tuto přímou souvislost prokazují. Mám informace od dalších lidí, kterým tento stav vadí. Nemohu je jmenovat, protože by přišli o místa – nejsou to z zdravotníci, jsou to technici, podnikatelé, někteří jsou mimo republiku. Kontaktovali mě poté, co jsem vystoupila na zastupitelstvo v Ústí nad Labem. Je nás už víc, prezentuji tedy určitou skupinu lidí.
V případu Krajské zdravotní je obecně známé personální propojení, které znemožňuje vyšetření celé kauzy...
V Krajské zdravotní (KZ) jsou politici zároveň členové představenstva Krajské zdravotní. Petr Benda (ČSSD) je šéf představenstva Krajské zdravotní a zároveň je radní Ústeckého kraje a členem regionální rady. Pavel Kouda (ČSSD) je místohejtman, člen výboru regionální rady a člen představenstva KZ . Oba dva politici jsou tedy tři v jednom. Exhejtman Jiří Šulc (ODS) je šéfem regionální rady, dříve byl hejtmanem a momentálně je radním. René Budiač (ODS) byl předsedou a nyní je místopředsedou představenstva KZ a radním.
Vedení společnosti se ministerských kontrolorů nebojí. "Nebráníme se žádné kontrole či auditu, ať již z Ministerstva financí ČR, nebo jiné instituce či evropské organizace. Podrobíme se jí a kontrolorům vyjdeme vstříc. Jsme přesvědčeni, že audit potvrdí správnost nakládání s evropskými prostředky, stejně jako předchozí audity," uvádí mluvčí KZ.
Co jiného jim zbývá. Lhali v minulosti, lžou i dnes. To, co u nich bylo provedeno dosud, to jsou audity firem, které pouze zkontrolovaly to co jim KZ zadala, tedy formální stránku –v nemocnici jsou přístroje a nikoliv slepice. Audit ale nekontroloval efektivitu a hospodárnost nákupu , zda se nenakupovalo příliš draze. Ráda bych věděla, zda by si pánové z představenstva na Kraji – z ODS i ČSSD, jako vlastníci firmy pozvali kompletátorskou firmu, aby jim zvýšila cenu zakázky o 30 procent?
Oni vám odpoví, že nákup přes kompletátory nebyl navýšen o 30 procent, protože magnetická rezonance v Krajské zdravotní má lepší softwarové vybavení. Nákup přirovnávají k pořízení auta. "Octavii také koupíte za 350 tisíc, ale podle výbavy třeba za milion," argumentují představitelé KZ.
To se musím smát. Ústecký kraj koupil magnetickou rezonanci – 1.5 Tesla za 48 milionů korun. Běžně tento přístroj v plné výbavě stojí 28 milionů. Cena 48 milionů korun je cena za tříteslovou, kompletně vybavenou magnetickou rezonanci. Tento typ Ústecká nemocnice nemá. Takže Krajská zdravotní koupila o 20 milionů dražší přístroj. Celkově nemocnice přišla o 120 milionů korun.
Co se bude dít po skončení auditu v Krajské zdravotní? Přijdou další kontroly?
Ministerstvo financí vybralo externí firmu, která má prověřit ekonomickou stránku zakázek v České republice. Byla vybrána firma Deloitte and Touche. Tato firma by měla celoplošně kontrolovat, jak se plnily regionální operační prrogramy i integrované evropské programy v celé České republice. Tato kontrola je chvályhodná. Na druhou stranu – není pochopitelné, proč se tato firma musí outsoursovat, proč tyto kontroly nepodnikají přímo úředníci z MF. Je tomu proto, že se úředníci obávají, že by po volbách přišli o místo.
Transparency International má neověřené informace, podle kterých může být do systému aktivně zapojeno také ministerstvo zdravotnictví. Podobně se vyjádřil i místopředseda kontrolního výboru, poslanec ODS Libor Ježek: „MZ neprovedlo jedinou kontrolu na efektivní, hospodárné a účelné nakládání s těmito prostředky, nejenom že pokulhává, ale aby systém předražených nákup mohl fungovat, musí se na něm MZ podílet". Co na to říkáte vy?
Ministerstvo zdravotnictví může v tomto problému hrát určitou roli. Sama vím, jak fungují Regionální operační programy, takže si dovedu představit, že podobným způsobem mohou probíhat také Integrované operační programy, které má na starosti ministerstvo zdravotnictví. Díky dosavadním zkušenostem jsem zjistila, že korupce sahá až do nejvyšších pater politiky. Jsem přesvědčená, že nekalé praktiky probíhají i v těchto programech.
Na co byste se tedy zeptala v této souvislosti ministerstva zdravotnictví?
Bylo by dobré vidět studie proveditelnosti u jednotlivých zakázek, o jaké přístroje se jedná. Proč jsou vybírány stále stejné kompletátorské firmy, přes které se produkty prodávají. Proč něco takového existuje. Kdo mohl dopustit, aby tady vznikly firmy, které zakázku tak výrazně prodražují? Dovedla bych si představit kompletátorskou firmu, která by využila množstevní slevu a nakoupila levněji. V současné době to je množstevní přirážka!
Ministerstvo odpoví, že máme svobodný trh a nemůže určovat, kdo má být na trhu a kdo ne.
Dobře, ale pak by měl tento úřad zkontrolovat, proč jsou přístroje těchto firem takto předražené a proč se za cenu jednoho přístroje dají od výrobců koupit dva nebo tři. Na zdravotním trhu funguje jen několik kompletátorských firem a je všeobecně známo, že některé z nich mají úzký vztah k vysokým úředníkům ministerstva zdravotnictví.
Jak může MZ podle vás podporovat nebo nepodporovat tyto kompletátorské firmy?
Když se zpracovávají tyto integrované operační programy, připravují se podmínky pro jejich vypsání. Ministerstvo osloví kompletátorskou firmu, nemocnice jsou rády, že dostanou nové přístroje a nákup přes kompletátorské firmy neodmítnou. Na těchto obchodech se tak nají více článků potravinového řetězce. Ministerstvo by mělo odpovědět, proč na trhu existují firmy, o kterých je obecně známo, že zvyšují cenu zakázek.
Máte v tuto chvíli další informace o pozadí případu nákupů předražené techniky, o kterých veřejnost zatím neví? Něco, co chystáte říci pouze ministerstvu financí?
Máme hodně důkazů, které ještě nezazněly. Pokud se v kauze Krajské zdravotní prokáže pochybení, otevírá to cestu k vyšetřování v dalších nemocnicích, které budou mít úplně stejný problém. Také zde budou předražené zakázky. Jednoznačně by měly vymizet nesolidní kompletátorské firmy. Mohly by je nahradit kompletátorské firmy, které, jak jsem již řekla, by přinášely množstevní slevu. Ale v současnosti v ČR je to zcela bláhová představa. Řešení vidím ve výběrových řízeních přímo s výrobci.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz