Komora prošetří odpovědnost lékárníků u nelegálních vývozů
Podle komory je ale potřeba omezit rovněž legální vývozy léků, jejichž prostřednictvím z tuzemského trhu mizí několikanásobně vyšší množství léků.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) minulý týden uvedl, že lékárny nelegálně vyvezly léky v hodnotě přes 149 milionů korun. Prohřešky ústav odhalil především v loňském roce a vyměřil za ně pokuty ve výši 34 milionů korun. Většina z nich nenabyla právní moci.
Lékárnická komora kontroly SÚKL vítá a vyžádá si od ústavu podklady, které pak prošetří její disciplinární orgány. Pokud by se u některých lékárníků prokázalo provinění, může jim komora udělit pokutu nebo je může podmínečně či trvale vyloučit. Lékárník mimo komoru by pak nesměl v Česku pracovat v lékárně. Ne vždy je ale provozovatel lékárny zároveň lékárník, informovali zástupci komory.
Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, přičemž v roce 2015 se podle lékového ústavu legálně vyvezlo 6,3 milionu balení za tři miliardy korun. Hodnota legálně vyvezených léků je tedy asi dvacetinásobná ve srovnání s odhalenými nelegálními vývozy.
Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je proto potřeba přijmout opatření, která legální exporty omezí a zajistí léky pro lékárny nejlépe do dvou dnů od objednání. "Drtivá většina lékárníků, kteří každodenně poskytují lékárenskou péči svým pacientům, se setkává s nedostatkem některých léků. Za mnoho výpadků mohou právě reexporty - doplácejí na ně pacienti 2800 lékáren v ČR a také lékárníci, kteří jim musí shánět důležité léky po jednotlivých kusech a vysvětlovat, proč nejsou k dispozici ihned," uvedl Chudoba.
Proti dvoudenní lhůtě na dodání léků do lékáren, která měla být součástí novely zákona o léčivech, se ale v prosinci postavili senátoři a vrátili zákon, který má bránit především reexportům léků, do Sněmovny. Lhůtu odmítla i Česká asociace farmaceutických firem a antimonopolní úřad, podle nichž by byla v rozporu s principy hospodářské soutěže i s pravidly jednotného trhu EU. Lékárníci se senátní úpravou nesouhlasí, podle Chudoby podporuje stávající monopolizaci distribuce léků, kdy nejsou léky dodávané podle potřeb pacientů, ale podle vztahů distributora s lékárnou.
Omezeny musí být všechny reexporty – nelegální i legální. Jinak budou léky určené českým pacientům chybět dále
tisková zpráva České lékárnické komory
Na vývoz léků určených pro Českou republiku doplácí denně pacienti a drtivá většina poctivých lékárníků. Aby však byla zajištěna dostupnost dnes reexportovaných léčiv pro pacienty v ČR, je třeba nejen postihovat nelegální vývozy, ale současně přijmout opatření, která zamezí také legálním reexportům, jimiž z České republiky mizí prostřednictvím stovek distributorů léky za 3 – 5 miliard korun ročně. Tedy mnohonásobně více, než odhalené nelegální aktivity několika provozovatelů lékáren.
Již před pěti lety iniciovala ČLnK legislativní oddělení lékárenské a distribuční činnosti jednoho podnikatelského subjektu tak, aby nemohly být léky pro české pacienty reexportované z lékáren bez rizika významného postihu provozovatele, kterým může být v České republice kterákoli fyzická nebo právnická osoba. Díky tomu se reexporty z lékáren staly nelegálními a především postižitelnými, jak o tom informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Aktivitu SÚKL ohledně těchto nelegálních aktivit lékárníci vítají. „Česká lékárnická komora si vyžádá v případu nelegálních reexportů od SÚKL veškeré podklady, kterým se naše disciplinární orgány budou věnovat a prošetří zodpovědnost odborných zástupců a vedoucích lékárníků. Z ústavem uváděných 22 lékáren bylo zatím podle veřejně dostupných informací pravomocně rozhodnuto pouze v případě 2 lékáren se sankcemi v souhrnné výši 950 tisíc Kč," potvrzuje prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba.
Dalším krokem však musí být také omezení legálních reexportů, jejichž dopad na české pacienty je vzhledem k jejich objemu významně větší než u odhalených případů nelegálního reexportu. Lékárníci proto opakovaně žádají politiky, aby přijali opatření, která zamezí i těmto reexportům a zajistí léky pro pacienty ve všech lékárnách, nejlépe do dvou dnů od jejich objednání.
„Drtivá většina lékárníků, kteří každodenně poskytují lékárenskou péči svým pacientům, se setkává s nedostatkem některých léků. Za mnoho výpadků mohou právě reexporty - doplácejí na ně pacienti 2800 lékáren v ČR a také lékárníci, kteří jim musí shánět důležité léky po jednotlivých kusech a vysvětlovat, proč nejsou k dispozici ihned," vysvětluje prezident Chudoba a dodává, „senátní novelu zákona o léčivech nepovažujeme za přínosnou, chybí v ní povinnost distributorů dodat lék, který mají na skladě, do lékárny do dvou dnů. Navíc podporuje stávající monopolizaci distribuce důležitých léků, v jejímž důsledku budou dodávané nikoli podle potřeb pacientů, ale podle obchodních vztahů distributora s lékárnou, a to je nespravedlivé. Ve svém důsledku tak konzervuje současný neutěšený stav."
Stejný názor jako Česká lékárnická komora zastává i doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D., děkan Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a Prof. PharmDr. Martin Doležal, Ph.D., předseda České farmaceutické společnosti ČLS JEP.
Zdroj: ČTK, ČLnK