Přeskočit na obsah

Komora má nové představenstvo

   Praha  - Česká lékařská komora (ČLK) má po dnešku v čele staronového prezidenta Milana Kubka a celé nové představenstvo. Kubek přesvědčivě zvítězil nad protikandidátkou Janou Hercogovou. Dostal tři čtvrtiny hlasů delegátů, což bere jako silný mandát na dalších pět let. Na sjezdu zástupcům 44.000 lékařek a lékařů představil reformní změny ministr Leoš Heger (TOP 09) a komoru požádal o jejich podporu.

    Heger řekl, že je připraven spolupracovat s Kubkem i s novým představenstvem. Požádal komoru o trpělivost, reformní změny podle něho potrvají dlouho, nelze je udělat ze dne na den.

    Kubkovi dalo hlas 245 z 369 delegátů, přednostka dermatovenerologické kliniky a profesorka Univerzity Karlovy Hercogová dostala 75 hlasů. Bere je jako potvrzení toho, že značná část lékařů nesouhlasí s nynějším směřováním ČLK. Na rozdíl od tvrdého nátlaku, který hodlá i nadále vyvíjet na politiky Kubek, nabízela Hercogová trpělivé vyjednávání.

    Delegáti však podpořili tvrdý postup, ať už při vyjednávání o lepších podmínkách pro vzdělávání mladých lékařů, nebo o lepších platech pro lékaře v nemocnicích, kteří v odborové akci Děkujeme, odcházíme hrozí hromadnou výpovědí na konci roku. Ostré vyjednávání podpořili i v případě úhradové vyhlášky, podle níž budou zdravotní pojišťovny platit za léčení příští rok. Ministerstvo snižuje peníze lékařům o dvě procenta, akutní péči v nemocnicích o pět procent a následné péči o deset procent.

    Kubek proto zabodoval programem, který slibuje vyšší cenu práce a slušné profesní podmínky pro všechny lékaře, dostupné vzdělávání a zachování profesní autonomie lékařského stavu. "Neslibuji zázrak, zázraky neumím, slibuji pouze práci," řekl.

    Hercogovou přišel na sjezd osobně podpořit přední český kardiochirurg profesor Jan Pirk. Kubka, který má soukromou cévní praxi, osobně podpořil přední český chirurg profesor Pavel Pafko. Ani jeden z obou profesorů není delegátem sjezdu, takže hlasovat nemohli.

    Bývalému šéfovi lékařských odborů Kubkovi vytýkají kritici, že i stavovské organizaci dává odborový punc. Připomněla to ve svém projevu i Hercogová, zmínil se o něm i ministr. Podle Kubka ale čekají lékaři 20 let na lepší ohodnocení své práce, a pokud nebudou umět bojovat za svá práva, budou čekat donekonečna.

    Zatím naposledy byl na sjezdu lékařů ministr Tomáš Julínek (ODS), který na rozdíl od diplomatického Hegera se dostal s delegáty do konfliktu, když nechtěl vyslechnout připomínky k navržené reformě. Julínek také na protest s odborářským zaměřením stavovské organizace z ní vystoupil.

    Heger delegáty ujistil, že je pro něj komora důležitá. "Toto je i moje komora, jsem řádně platícím členem," zdůraznil. Za to sklidil od delegátů potlesk. Ministr chce s novým vedením zklidnit situaci ve zdravotnictví, aby se zdravotníkům pracovalo dobře a všichni měli pocit, že systém s nimi zachází férově, chtějí v zemi zůstat a nejsou nuceni nikam odcházet.

ČTK,    nam

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…