Komora: Klesající marže není optimální, další opatření chybí
Klesající marže na léky, která by měla platit od srpna, není podle České lékárnické komory optimální a představuje jen izolovaný krok. Další opatření chybí. Komora to uvedla ve svém prohlášení. Podle představitelů komory ale úprava zřejmě pomůže zlepšit situaci hlavně menších lékáren. Od srpna by marže na medikamenty do 150 korun měla činit 33 procent, na preparáty nad 5000 korun deset procent. S cenou se přirážka snižuje.
Léky mají od ledna marži 29 procent. Na návrh ministra Davida Ratha ji vláda snížila o tři procenta. Opatření mělo přispět k poklesu výdajů na léky. Podle komory tento krok existenčně ohrožuje až čtvrtinu z 2200 lékáren, a to hlavně ty menší. Lékárníci podle svých představitelů po zavedení klesající obchodní přirážky již několik let volají. Nyní navrhovali to, aby u léků do 20 korun činila 50 procent a u preparátů nad 5000 korun tři procenta.
Strmější pokles a větší rozpětí si představuje i Grémium majitelů lékáren, které se na degresivní marži shodlo s ministerstvy zdravotnictví a financí. Dohodnuté přirážky považuje za kompromis a východisko k dalším změnám.
Podle komory nová marže je o něco výhodnější, než nynější stav, a to hlavně pro malé lékárny. Lékárníkům ale chybí například zavedení stejných doplatků na léky ve všech lékárnách, záruky pro dodržení časového plánu stanovení úhrad léků z pojištění v souvislosti s přeceňováním, inflační doložka či vyřešení financování činností nemocničních lékáren, které dosud nebyly hrazeny.
Lékárníci proti rozhodnutím ministra Ratha vystupují už delší dobu. Demonstrovali před ministerstvem i spolu s nespokojenými zdravotníky v únoru na Staroměstském náměstí. Představitelé komory jsou v krizovém štábu, který chystá na květen týden protestů. Lékárníci kritizují také navrhované změny v připravovaných zákonech. Podle nich by například mohli léky lékaři.
Zdroj: ČTK