Komora dnes pasuje 17. rytíře lékařů
Praha - Sedmnáctým Rytířem českého lékařského stavu se stane vesnický rodinný lékař ze severočeského pohraničí a bývalý politický vězeň a vězeňský lékař Hugo Engelhart. V Kaiserštejnském paláci ho ve čtvrtek pasuje na rytíře prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Titul uděluje stavovská organizace od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj.
"Osobnost Hugo Engelharta je zárukou, že titul bude ve správných rukou lékaře, který vždy myslel více na jiné než na sebe a bez ohledu na léta perzekuce zůstal optimistou, aktivně bojuje za to, aby se léta nesvobody a bezpráví nemohla vrátit a zejména mladá generace si uvědomila, že pro tyto ideály je třeba se angažovat," odůvodnily návrh představenstvo, čestná rada a revizní komise Okresního sdružení ČLK v Děčíně.
Engelhart se narodil 13. března 1926 v Olomouci v českoněmecké rodině. V době gymnaziálních studií musel narukovat k wehrmachtu. Na lékařské fakultě Univerzity Karlovy promoval v roce 1951. Působil převážně v okrese Děčín, krátce byl závodním lékařem na dole Julia Fučíka v Duchcově.
Jako vysokoškolák vstoupil do České strany národně sociální a zúčastnil se dvou studentských pochodů na Pražský hrad s delegací k prezidentu Edvardu Benešovi v únoru 1948. Pro údajné spojení s protistátní skupinou byl v dubnu 1955 zatčen. Spojení s další skupinou se StB nepodařilo prokázat, přesto byl odsouzen k 16 letům vězení a ztrátě občanských práv. Byl ve věznici v Rtyni v Podkrkonoší, kde jako vězeňský lékař léčil vězně z uhelných dolů. Na Pankráci pak působil ve vězeňské porodnici.
Po amnestii v roce 1960, než mu byla vrácena občanská práva a akademický titul, pracoval jako dělník na pile. Od roku 1962 působil v horském obvodě ve Verneřicích v Českém středohoří. V obvodu měl 14 obcí, v zimě špatně přístupných. Musel zastat i výkony jiných odborností, včetně drobných chirurgických zákroků, ORL, kožního lékařství, porodnictví a pediatrie.
Engelhart spoluzakládal v roce 1968 pobočku K 231, byl jejím tajemníkem. Od roku 1990 je předsedou okresní pobočky Konfederace politických vězňů. Byl dva roky zastupitelem a členem městské rady v Děčíně. Děčínští gymnazisté o něm natočili film v projektu Bojovníci proti totalitě očima dětí. Je na http://www.bojovniciprotitotalite.cz/videa/detail/32.
Představenstvo České lékařské komory (ČLK) také projedná dnes dopoledne omluvu židovským lékařům za perzekuci v době od října 1938 do března 1939, než Židy po okupaci země vyřadily z veřejného života norimberské zákony.
Text omluvy židovským kolegům navrhl předseda vědecké rady ČLK Aleš Herman. Stavovská organizace v ní přiznává pochybení svého předválečného vedení. To se 14. října 1938, tedy pět měsíců před německou okupací, podílelo na přípravě memoranda s ostře antisemitskými opatřeními. Podle memoranda nemělo být pro budoucnost přípustno, aby povolání lékařská, právnická a technická byla vykonávána Židy.
Česká advokátní komora se kolegům židovského původu omluvila již loni. Text omluvy ČLK schválila jednohlasně minulý týden vědecká rada ČLK. Pokud se stejně vyjádří dnes i představenstvo, zazní omluva vrcholného orgánu komory po téměř 72 letech. Stavovskou organizaci lékařů zrušili komunisté po únoru 1948. Obnovena byla v roce 1991.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK