Přeskočit na obsah

Komise na mrtvém bodě

První jednání komise, která má hledat možnosti úspor výdajů na léky, skončilo na mrtvém bodě a bude pokračovat v pondělí. Do té doby totiž chtějí mít lékárníci od ministerstev zdravotnictví a financí písemné vyjádření o tom, že se společné vyjednávání odrazí od dohody s premiérem o možnosti pouze přechodného snížení marže na léky z 29 na 32 procent. Novinářům to dnes řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Dnešní debatu označil za místy bouřlivou.

O poklesu obchodní přirážky na léky o tři procenta rozhodla vláda na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha. Podle něj měl vést ke zlevnění léků a k ušetření asi 750 milionů na výdajích. Na možnosti přechodného poklesu marže se lékárníci v prosinci dohodli s premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD), pokud v lednu přinesou jiné řešení. Počítali s tím, že dohoda je pro jednání komise východiskem.

Schůzky se účastnili vedle zástupců lékáren a distributoři léčiv. Podle Chudoby představitelé ministerstev zdravotnictví a financí přišli jednat převážně o degresivní marži, tedy o poklesu obchodní přirážky při růstu ceny. "Pan ministr zdravotnictví pravděpodobně malinko jinak informoval úředníky ministerstva zdravotnictví a financí. Já mám pocit z toho jednání, že tam to zadání (od ministra Ratha) bylo zúženo," uvedl Chudoba.

Uvedl, že potvrzení platnosti dohody s premiérem je pro lékárníky klíčové. "Buď budeme v pondělí pokračovat, nebo máme krizový scénář řešení," uvedl prezident lékárnické komory. Lékárníci drží stávkovou pohotovost. K případné stávce se ale Chudoba vyjadřovat nechtěl.

Podle něj panují i rozpory v datech o dopadech snížení marže, která ministerstvo zdravotnictví používá. Lékárníci požadují sjednocení údajů. Tvrdí, že pokles marže omezí příjmy lékáren o 15 procent a ohrozí existenci čtvrtiny z 2200 lékáren. Doplnění dat a písemné podklady chtějí i zástupci ministerstev.

Snížení marže jako jedinou cestu úspor lékárníci odmítají. Podle koordinátora komise Jaroslava Štrofa z ministerstva zdravotnictví byly ale jejich dnešní jiné návrhy jen velmi rámcové. Navrhovali například to, aby lékárny spolupracovaly s lékaři a zabránily plýtvání léků. Pacienti totiž mnohdy dostávají zbytečně mnoho přípravků, které nespotřebují. Podle Chudoby se léky i nevhodně kombinují, lidé pak s komplikacemi končívají v nemocnicích a jejich léčba je drahá.

Rath již avizoval další šetření. Od února plánuje nové snížení úhrad o tři procenta. "Obávám se toho, že pan ministr nastoupil cestu nevratnou. Rád se ale budu mýlit," dodal Chudoba.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…