Přeskočit na obsah

Kolik stál elektronický recept? A byly to kvůli rozchodu s Tronevií vyhozené peníze?

Ještě v listopadu žádal SÚKL vládu o 50 milionů na zakázku, kterou chtěl dát v režimu JŘBU (tedy bez soutěže) firmě Tronevia. Hlavním argumentem lékového ústavu byl fakt, že je na společnosti závislý. Více - SÚKL dá 50 milionů IT firmě bez soutěže.

Tento týden ministr zdravotnictví oznámil, že se SÚKL nenechá firmou vydírat a společnosti už nebude platit žádné další peníze. Více - SÚKL: Jsme na Tronevii nezávislí, nedáme jí už ani korunu 

Na otázky, jak se lékový ústav dokázal za tak krátkou dobu vymanit ze softwarové závislosti, ředitel SÚKL pro Medical Tribune odpověděl: "My jsme tu eskalaci ze strany dosavadního poskytovatele vnímali. Ve chvíli, kdy společnost odmítala dát podporu v servisní oblasti, tak jsme se museli zařídit, a začít budovat systém vlastními silami."

Někteří členové zdravotního výboru považují takové vysvětlení za zcela nedostatečné:

"Současná komunikace ministera zdravotnictví a SÚKL s výborem pro zdravotnictví ve věci zajištění centrálního úložiště a dalších softwarových aplikací na lékovém ústavu mi přijde jako výsměch a pohrdání se zdravotním výborem. My jsme se ministra opakovaně v předchozích měsících ptali, jak se tato situace vyvíjí a byli jsme ujištěni, že je vše v pořádku. A nyní čelíme situaci, kdy se zdá, že SÚKL vynaložil desítky milionů úplně zbytečně," uvedl pro MT předseda výboru prof. Rostislav Vyzula.

„V současné chvíli nefunguje elektronická preskripce – ostatní funkcionality jsou zajištěny náhradními způsoby. Ústav tedy nadále disponuje informacemi, které jsou potřebné pro jeho činnost a následně pro bezpečnost českých pacientů. Absolutně odmítám tvrzení některých médií v období vánočních svátků, že jsme zaskočeni, ohromeni a neschopni,“ oponoval ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta, kterého se zastal také ministr zdravotnictví: "Ministerstvo zdravotnictví řeklo dodavatelské firmě jasné ne, že se nenecháme vydírat. A nyní jsme kritizováni za to, že jsme se těmto výhružkám postavili?" ptal se ministr Němeček.

Za ministra a ředitele SÚKL se postavili také sociálně demokratičtí poslanci a komunistická poslankyně Soňa Marková. 

Přesto se poslanci shodli na tom, že ministr Němeček a ředitel Blahuta mají výboru objasnit některé klíčové okolnosti kauzy Tronevia.

Na které otázky má ministr a ředitel SÚKL do konce ledna odpovědět?

Výbor pro zdravotnictví žádá ministra zdravotnictví a ředitele SÚKL o to, aby do konce ledna předložili všechny potřebné dokumenty vztahu lékového ústavu a firmy Tronevia a.s. Zdravotní výbor chce především vidět konkrétní doklady toho, že je SÚKL vlastníkem autorských práv k softwarovým aplikacím eRecept, systému hlášení o vydaných léčivých přípravcích a další infrastruktuře.  Dále chce vědět, proč před zasedáním vlády popisoval ředitel SÚKL situaci závislosti na společnosti TRONEVIA a.s. diametrálně odlišně, než nyní.

Do konce ledna má ministr zdravotnímu výboru také sdělit, zda podal trestní oznámení ve věci IT (účelově vybudované závislosti na společnosti TRONEVIA a.s., VÍTKOVICE IT SOLUTIONS a.s., AQUASOFT spol. s r.o. a dalších v letech 2007 až 2015)

Zdravotní výbor chce do konce ledna také slyšet, jakým způsobem se SÚKL zbaví závislosti na společnosti TRONEVIA a.s. za několik měsíců, když za předchozí 2 roky v této oblasti nebyl činný a ještě v listopadu garantoval, že stavu nezávislosti nelze dosáhnout do konce roku 2017. Ministr a ředitel SÚKL má do této doby předložit přesný časový i věcný harmonogram řešení dané situace a vysvětlit, zda je pravda, že ukončením spolupráce se společností TRONEVIA a.s. mohou přestat fungovat i další běžící aplikace a služby.

Do konce měsíce má ministr Němeček také sdělit, proč ředitel SÚKL půl roku po svém nástupu dne 16. 10. 2014 podepsal bez otevřeného výběrového řízení další smlouvu pro společnost TRONEVIA a.s. na 11 měsíců za 20,6 mil. Kč bez DPH, následně dne 18. 9. 2015 podepsal opět formou JŘBU další zakázku pro stejnou společnost na 2 měsíce za 3,1 mil. Kč bez DPH a poté ještě prostřednictvím ministra Němečka navrhl vládě další JŘBU pro stejnou společnost do konce roku 2017 za 50 mil. Kč bez DPH.

Výbor také žádá vysvětlení, proč ministr Němeček 17. 12. 2015 veřejně uložil řediteli SÚKL vyřešit spor se společností TRONEVIA a.s. v řádu dnů (v úvahu v takovém termínu přicházela jen dohoda o pokračování spolupráce), zatímco nyní hovoří o dvouletém boji proti vysávání veřejných prostředků soukromou společností.

Ministr Němeček má také potvrdit či vyvrátit, zda je pravda, že ukončením spolupráce se společností Tronevia mohou přestat fungovat i další aplikace a služby.

Odpovědi ministra zdravotnictví a ředitele SÚKL bude zdravotní výbor projednávat 4. února. 

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…