Kolapsů z horka v Praze tento týden přibylo
Kolapsů z horka v hlavním městě tento týden přibylo, ve čtvrtek jich ošetřila pražská záchranka 15, což je nejvíc za celý týden. Dnes během dopoledne bylo osm kolapsů, řekla ČTK mluvčí zdravotnické záchranky Jiřina Ernestová s tím, že celkový počet výjezdů pražských záchranářů se v horku nezvýšil.
Rtuť teploměru ve stínu po celý týden v Česku překračuje tropických 30 stupňů Celsia.
"Za včerejší den evidujeme 15 kolapsů, u kterých jsou indicie, že spouštěcím momentem bylo horko. Jinak celkové počty výjezdů se pořád drží kolem hranice 300 za 24 hodin. Objem práce tedy nenarostl," uvedla. V horkých dnech vyjíždějí záchranáři často také k tonoucím a k hromadným otravám, které způsobil oxid uhelnatý unikající z plynové karmy.
Ve čtvrtek vyjížděly posádky pražské záchranky ke třem tonoucím, do nemocnice převezly z plaveckého areálu v Podolí dvacetiletého mladíka, v péči lékařů skončil také sedmiletý hoch, který se topil v bazénu, a šedesáletý návštěvník Hostivařské přehrady, u něhož byl zřejmě příčinou tonutí epileptický záchvat.
Ve středu vyjíždělo pět posádek pražské záchranky k hromadné otravě oxidem uhelnatým z karmy v bytě na Vinohradské ulici. Čtyřiadvacetiletý muž, který byl v koupelně nalezen v bezvědomí, následkům otravy podlehl na místě. Tři ženy s příznaky otravy převezli záchranáři do nemocnic. Loni bylo v Praze přes 60 otrav oxidem uhelnatým, čtyři lidé zemřeli na místě. Letos vyjížděli záchranáři zatím k 38 případům, z nich tři byly smrtelné.
Lékaři varují, že v horku stoupá riziko úpalu a úžehu. Úpal je z přehřátí, typicky se projeví v přeplněných dopravních prostředcích. Projevuje se slabostí, nejistou chůzí, mdlobami, člověk se přestane potit, má horkou a suchou kůži. Pomáhá uložit postiženého na chladné místo s nohama vyvýšenýma, uvolnit mu oděv a otírat pokožku chladnou vodou.
Úžeh vzniká při pobytu na přímém slunci, zejména s nekrytou hlavou. Větší riziko mají lidé se světlou pletí. Pokožka na slunci zrudne, může se spálit, někdy se objeví i puchýře. Postiženého bolí hlava, zvrací, má mžitky před očima. První pomoc je stejná jako u úpalu.
Horké počasí představuje velkou zátěž pro cévní systém. Tělo ve snaze udržet tělesnou teplotu v normě reaguje roztažením periferních cév. Srdce musí vynaložit větší úsilí na zachování přiměřeného krevního tlaku, což ho extrémně zatěžuje.
ČTK
Zdroj: ČTK