Přeskočit na obsah

Koaliční komise změny poplatků zatím nenavrhla, sejde se za měsíc

Zdravotnická komise koaličních expertů se zatím neshodla, zda a případně jak se má změnit systém regulačních poplatků. Lidovci a zelení na jednání komise se zástupci ministerstva zdravotnictví vznesli kromě návrhů na zrušení poplatků pro děti a část důchodců i požadavek, aby vybrané peníze od pacientů směřovaly do zdravotního pojištění, nikoliv jako dosud zdravotnickým zařízením a lékařům.

"To je pro nás to nejdůležitější, co by mělo být splněno, aby mohlo vůbec k nějaké změně poplatků dojít," řekla novinářům poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Vládní politici a zástupci ministerstva se znovu sejdou 15. května. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka po tříhodinové schůzce navíc uvedl, že pacienti by neměli platit ani u praktických lékařů, gynekologů či zubařů. "Myslíme si, že tam, kde se vstupuje do systému zdravotnictví, tam je největší šance zachytit onemocnění," soudí.

"Některé návrhy jsou technické a dá se o nich mluvit, některé by ale v podstatě zbouraly systém vybírání poplatků," zhodnotil požadavky menších stran náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Politici KDU-ČSL a zelených by zasáhli i do pětitisícového ochranného limitu, po jehož překročení pojišťovny lidem vracejí peníze. Nyní je pro všechny stejný, menší strany ale chtějí, aby se sociálně slabším vracely peníze za poplatky od nižšího stropu, například 2000 korun. Naopak u dobře situovaných by se hranice mohla zvýšit. Hroboň řekl, že ministerstvo s tím nemá problém, ale vyžadovalo by to změnu zákona o osobních údajích - zdravotní pojišťovny by totiž musely mít k dispozici daňová přiznání občanů.

Koaliční experti si vyžádali aktuální údaje o čtvrtletním fungování poplatků, které posoudí za měsíc. Do té doby ministerstvo zdravotnictví zhodnotí dopad navržených změn. Případné návrhy pak komise předá lídrům vládních stran.

"Žádný závěr z toho dnešního jednání, že by se někde změkčilo nebo přitvrdilo, nepadl ani padnout nemohl," uvedl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. Sám za velmi pozitivní považuje údaje o tom, že se kvůli poplatkům omezilo zneužívání pohotovostí nebo se výrazně snížily výdaje za levné léky placené zdravotními pojišťovnami. "Nemáme problém s úhradou specializovaných center a moderních, účinných terapií. Šetříme prostředky na banálních lécích, to je obrovský úspěch," prohlásil první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Zubová poznamenala, že do 7. května by ministerstvo zdravotnictví mělo předložit podle dohody nejen informaci o fungování poplatků, ale i zprávu o postupu prací na sedmi reformních zákonech.

Za čtvrt roku se na poplatcích od pacientů vybralo 1,3 miliardy korun, podle nejnovějších údajů k polovině dubna 1,75 miliard. Od poplatků jsou nyní osvobozeni lidé v hmotné nouzi, děti v dětských domovech, lidé se soudně nařízenou ochrannou léčbou a ti, jejichž léčba je v zájmu ochrany veřejného zdraví. Od ledna se platí 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. O poplatcích, s nimiž nesouhlasí opozice, nyní rozhoduje Ústavní soud. Jaké změny vládní strany navrhují v systému regulačních poplatků: ODS - hodlá řešit situaci obyvatel sociálních ústavů a domovů důchodců, kteří mají tak nízký důchod, že jim na poplatky v podstatě nezbývá. Nechce jim tyto poplatky odpustit, ale kompenzovat jim je ze sociálního systému; - chce zpřesnit definici, kdy se platí za pohotovostní ošetření; KDU-ČSL - osvobodit od poplatků děti do 18 let, důchodce nad 70 let, obyvatele domovů důchodců a ústavů sociální péče; - poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová už předložila návrh, aby neplatili novorozenci v porodnici; - poplatky by se neměly platit u takzvané primární péče, tedy u praktických lékařů, zubařů či gynekologů; zelení - osvobodit děti do 18 let (někteří navrhují do tří či 15 let) a část důchodců; - lidé by měli platit 30 korun za recept, ne za položku na receptu; - za pobyt v nemocnici by lidé 60 korun platili jen 28 dní; - u praktického lékaře by pacienti platili jen jednou za jeden až tři měsíce, ne za každou návštěvu; lidovci i zelení - vybrané peníze od pacientů mají směřovat do zdravotního pojištění, nikoliv jako dosud zdravotnickým zařízením a lékařům; - ochranný limit, po jehož překročení pojišťovny lidem vracejí peníze, by se lišil podle výše příjmů pacientů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…