Koalice dnes řeší poplatky, názory stran se zatím liší
Lídři vládních stran dnes jednají o případných změnách v systému regulačních poplatků ve zdravotnictví. Názory vládních stran na tuto otázku se přitom liší. Zelení a lidovci žádají osvobodit od plateb děti a část seniorů, vznesli i další požadavky. Občanští demokraté ale nechtějí do systému příliš zasahovat, zavádět další výjimky a zásadní změny.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) už dal najevo, že je nicméně připraven ustoupit u dětí do tří let. Souhlasí i s doporučením koaliční expertní komise, podle níž by se měly úlevy vztahovat na dárce orgánů a lidi v ústavech, kteří jsou bez vlastních příjmů nebo tam byli umístěni z rozhodnutí soudu. Na druhou stranu od vládních poslanců očekává, že se nebudou snažit současný systém "rozbourat" dalšími návrhy nebo spojenectvím s opozicí, která chce prosadit buď úplné zrušení poplatků, nebo od nich osvobodit alespoň některé věkové či sociální skupiny občanů.
Lidovci navíc chtějí upravit výši limitu pro placení poplatků - místo nynější hranice 5000 korun ročně pro všechny by měl činit limit dvě procenta z ročních příjmů člověka. Zelení zase navrhli, aby pacienti platili za hospitalizaci jen 28 dní.
Obě menší strany si také myslí, že peníze vybrané na poplatcích by se měly vracet do zdravotního pojištění, zatímco nyní zůstávají zdravotnickým zařízením a lékařům. ODS není velkým změnám nakloněna, situaci ohrožených skupin by raději řešila v rámci sociálního systému.
Dohoda je pro koalici důležitá - pokud se na něčem neshodne do červnové schůze sněmovny, která začíná už v úterý, bude zřejmě část vládních poslanců spolu s opozicí prosazovat odbourání některých plateb.
Socialisté vypracovali dva návrhy: v prvním navrhují zákonem zrušit všechny poplatky, které od ledna lidé platí u lékaře, v nemocnicích a lékárnách. Alternativní návrh počítá s tím, že platit by nemuseli mladí do 18 let, lidé s příjmem nižším, než je dvojnásobek životního minima, invalidní důchodci a rovněž starobní důchodci, kteří již nejsou zaměstnaní.
Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová má zase připravenou novelu, podle níž by neměli platit novorozenci za pobyt v porodnici. Julínek uvedl, že pokud koaličním partnerům v něčem ustoupí, chce za to jistotu, že "nebudou pokračovat v ukousávání systému, který byl zaveden".
Ministerstvo zdravotnictví si pochvaluje, že se po zavedení poplatků snížil počet návštěv u ambulantních specialistů i na pohotovostech. Zdravotní pojišťovny oproti prvnímu čtvrtletí 2007 ušetřily za léky 16 procent. Zásluhou úspor mohlo více peněz směřovat na specializovaná pracoviště a na léčbu vážně či chronicky nemocných, které chrání pětitisícový limit, tvrdí Julínek.
Podle opozice jsou ale poplatky v rozporu s ústavou a pro některé nemajetné skupiny bariérou v přístupu ke zdravotní péči. Se svým názorem, že jsou protiústavní, však opoziční politici u soudu neuspěli. Nyní se tedy boj za poplatky přesouvá na parlamentní půdu.
Zdroj: ČTK