Přeskočit na obsah

Koalice by podle Severy mohla změny poplatků navrhnout do 30. 4.

Koaliční návrh změn v systému zdravotních poplatků by podle lidovců měl být hotov do 30. dubna. ČTK to po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekl jeho šéf Pavel Severa. Myslí si proto, že místopředsedkyně sněmovní frakce Michaela Šojdrová by měla stáhnout svou novelu, v níž již dříve navrhla osvobodit od poplatků za pobyt v nemocnici novorozence. Šojdrová ale v rozhovoru s ČTK zopakovala, že ji zatím stahovat nebude. Udělá to prý až poté, co koalice předloží vlastní variantu.

"Jakmile bude vládní návrh na stole, bude rozumný a bude odpovídat tomu, co KDU-ČSL prosazuje, jsme připraveni náš návrh stáhnout," uvedla. Její předlohu podepsali i někteří další křesťanští demokraté a také dva bývalí členové ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák.

Podle Severy stále platí koaliční dohoda, podle níž politici vyhodnotí fungování poplatků po třech měsících. Současně se prý ale lidovci na ranním zasedání stranického předsednictva shodli na tom, že jednání je třeba vést tak, aby byl koaliční návrh změn v poplatcích předložen do 30. dubna. "Což je naprosto jasný signál, že paní kolegyně Šojdrová se nemusí obávat, že bychom s tím nějakým způsobem otáleli. My si představujeme, že její návrh bude stažen," dodal předseda poslanců KDU-ČSL.

Poslankyně ale trvá na tom, že svou novelu zatím nechá ve hře, a to až do doby, než koalice předloží vlastní. KDU-ČSL jde podle ní do koaličních jednání s tím, že od poplatků by měli být osvobozeni mladí do 15 let, a Šojdrová soudí, že platit by neměly ani matky v porodnicích. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) podle ní avizoval, že navrhne změny, které by se týkaly důchodců a zdravotně postižených.

Od ledna pacienti platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezují plýtvání ve zdravotnictví a navíc díky nim získá stát přehled o výši spoluúčasti pacientů. O lidi, kteří před zavedením poplatků a limitu museli ročně doplácet mnohem víc než 5000 korun, se podle něj dosud nikdo nezajímal. Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že od ledna vzrostly i další náklady a zatěžovat lidi ještě poplatky nelze. Podle levice jsou úhrady nehumánní, protisociální a navíc i protiústavní. Sociální demokraté navrhli zrušení všech poplatků, dolní komora ale jejich požadavek minulý týden odmítla.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…