Přeskočit na obsah

Klinika v Brně se zaměří na neplodnost onkologicky nemocných

Navázala spolupráci s odborníky z kanadského McGillova reprodukčního centra a doktorem Hanahelem Holzerem, který je odborníkem právě na neplodnost žen s onkologickým onemocněním.

Díky spolupráci bude moci brněnská klinika nabídnout onkologickým pracovištím a jejich pacientkám nejnovější postupy, jak mohou mít ženy vlastní dítě, řekl Zdeněk Malý z polikliniky Unica. Masarykův onkologický ústav v Brně například neplodnost svých pacientek neřeší a posílá je k jejich gynekologům.

Unica už několikrát onkologicky nemocným pacientkám pomohla zachovat plodnost i po vyléčení onkologického onemocnění, jehož léčba vesměs ukončí reprodukční schopnosti vaječníků ženy. Nyní k tomu ale bude mít zcela nové metody od kanadských kolegů. "Ženám nabídneme nejnovější postupy rychlé stimulace vaječníků a nejnovější technologie zmrazení vajíček. Právě díky tomu mohou mít pacientky přece jen i po vyléčení základního onemocnění dítě z vlastních vajíček," vysvětlil Malý.

Za posledních deset let se oblast léčby neplodnosti u nemocných rakovinou zásadně rozvinula. "Vývoj nastal v oblasti zmrazování vajíček nebo vaječníkové tkáně. V McGillu se narodilo už několik dětí z vajíček zmrazených před chemoterapií," řekl ČTK Holzer.

Podle něj existují pro pacientky různé možnosti a potenciální řešení pro uchování plodnosti. "Samozřejmě žádná z metod nezaručuje stoprocentní šanci početí, protože u všech pacientek je nejdůležitější samotná onkologická léčba. Snažíme se ji ale přizpůsobit a vytvářet spojení mezi odborníky na léčbu onkologických onemocnění, specialisty na neplodnost i komunitami onkologicky nemocných pacientek," uvedl Holzer.

Masarykův onkologický ústav v Brně se neplodností žen nezabývá. "Zabýváme se výhradně léčbou onkologických onemocnění. Neprovádíme reprodukční medicínu. Pokud se pacientka navrací k původnímu fungování života před vypuknutím nemoci, odesíláme ji zpět k jejímu sektorovému gynekologovi, který s ní případné těhotenství řeší," informovala ČTK mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Neplodnost onkologicky nemocných žen řeší v rámci gynekologie například Fakultní nemocnice Brno. "U každé ženy záleží na povaze a charakteru onemocnění. Čím je vážnější, tím horší následky to může mít," doplnila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Unica vznikla v Brně v roce 1994 jako první klinika reprodukční medicíny v Česku. Pomáhá párům, kterým se nedaří otěhotnět. Ročně léčí téměř tisícovku pacientek, přičemž pěti ze šesti se podaří otěhotnět.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…