Přeskočit na obsah

Klaus vetoval zákon o péči o zdraví

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který měl přinést další podstatné změny do zdravotnictví tak, jak je prosazuje ministr David Rath (ČSSD). Sdělil to mluvčí Hradu Petr Hájek. Nová sněmovna již nemůže veto přehlasovat. Jde o čtvrtý zákon, který Klaus tento týden vetoval. Podle Ratha je to velká škoda pro občany i lékaře. Rathovi kritici z krizového štábu veto uvítali.

Norma podle Klause centralizuje rozhodování o smlouvách mezi zdravotnickými zařízeními a pojišťovnami do rukou ministra zdravotnictví, tím popírá smluvní volnost. "Změna zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), kterou novela také přináší, by navíc vedla k nejasnostem v odpovědnosti za řízení VZP," vysvětlil Klaus.

"Je to velká škoda hlavně pro občany, zákon jim dával právo na informace o zdravotním stavu, včetně nahlížení do dokumentace a pořizování kopií, stejné právo měli i pozůstalí. Tím pan prezident ignoroval stanovisko ombudsmana, který to požadoval," řekl Rath. Podle něj není veto dobrou zprávou ani pro lékaře. Zákon jim měl zajistit možnost dědit a prodat smlouvu na praxi s pojišťovnou, to teď podle ministra nebude možné.

"Je to příjemná zpráva," řekl k vetu prezidenta republiky mluvčí krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a soukromých nemocnic a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Nahlížení do dokumentace zajišťuje podle něj mezinárodní dohoda, která je součástí Listiny základních práv a svobod.

Pekárek uvítal, že nebude platit zákon, který podle něj vede k monopolizaci dohodovacího řízení ve prospěch komor. Nadále tak zůstane svoboda lékařům, aby se sdružili, nebo dali hlas organizaci, kterou si pro jednání o cenách péče a smlouvách vyberou, řekl. Dědění a prodej praxí, s výjimkou smluv, zákon již podle Pekárka umožňuje. Úprava navržená Rathem je podle něj v praxi nepoužitelná.

Podle Ratha vystavil Klaus Česko nebezpečí velké finanční sankce od EU, protože nebude mít upraveno hostování lékařů zemí EU v jiné členské zemi. Podle Ratha by škodu měl zaplatit prezident.

Zákon podle Klause obsahuje množství legislativních nedostatků a potenciálních problémů - například dvojkolejnost v uznání kvalifikací mezi ministerstvem a lékařskou komorou. "Jeho účinnost by mohla vést k chaosu při rozdílných rozhodnutích těchto orgánů," soudí prezident.

Rath je naopak přesvědčen, že zákon zprůhledňoval dohodování o cenách, které je podle něj nyní chaotické. "Pan prezident si přeje zachovat současný chaos. Asi dospěl k názoru, že je to lepší než vyšší míra pořádku, který jsme okopírovali z Rakouska," řekl Rath.

Dnešním vetem Klaus podle něj způsobil i to, že ministerstvo nemůže vydat vyhlášku o úhradách péče ve druhém pololetí. "Může to vyvolat chaos, nikdo nebude vědět, za kolik pracuje a jaké jsou limity," řekl.

Výtky prezidenta k centralizaci rozhodování o smlouvách Rath odmítl. Nyní o nich rozhodují jen pojišťovny, zákon zaváděl výběrová řízení, kde by rozhodly o smlouvě krajský úřad, pojišťovna a komora.

Poslanecká sněmovna normu poprvé schválila v březnu. Pravicově laděný Senát ji v dubnu výrazně změnil a vrátil poslancům, kteří návrh znovu schválili, s pozměňovacími návrhy senátorů ale nesouhlasili. Prezidentovo veto již nemůže sněmovna v novém složení překonat, protože podle zákona nemůže o normách, které projednávali předchozí poslanci, znovu hlasovat.

"Při schvalování zákona nebyly vzaty v úvahu ani hlasy velké části odborné veřejnosti, ani zásadní stanovisko Senátu," uvedl Klaus.

V počtu zákonů vrácených sněmovně už výrazně předčil svého předchůdce Václava Havla. Jen v prvním roce ve funkci Klaus vetoval šest zákonů. Havel jich za své poslední funkční období vrátil 14, celkem vetoval od roku 1993 do skončení prezidentské funkce 25 zákonů.

Nynější prezident vrátil poslancům od svého nástupu do funkce v roce 2003 včetně dnešního veta 31 zákonů. Třikrát nedokázali poslanci jeho veto přehlasovat, naposledy v květnu u zákona o fondu kinematografie. Platit však nebudou ani poslední čtyři zákony, které Klaus vetoval v červnu. O vrácení by mohla hlasovat jen stará sněmovna, která to už ale nestihne.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…