Přeskočit na obsah

Kdy musíte u lékaře platit a kdy ne

Klinické vyšetření

Zákon říká, že pokud lékař provede klinické vyšetření, pojištěnec musí zaplatit poplatek třicet korun. A co takové vyšetření obnáší? Nelze odpovědět kategoricky. U každé nemoci může vypadat jinak.

Zjednodušeně řečeno, klinické vyšetření začíná pohovorem s pacientem, kdy lékař zjišťuje, jak se vyvíjejí jeho zdravotní obtíže.

Lékař posoudí průběh onemocnění, stanoví a vysvětlí diagnostický a léčebný postup, zajistí další potřebná vyšetření, případně předepíše léky a provede administrativní činnost souvisící s výkonem.

Pokud vás tedy bolí v krku, lékař se vás zeptá, jestli máte teplotu, podívá se vám do krku a předepíše antibiotika. Za to zaplatíte třicet korun. Může se také stát, že se vás lékař při klinickém vyšetření doslova ani nedotkne, a přitom bude oprávněně požadovat poplatek. Například pokud by se vyptával na vaše psychické potíže.

Měření tlaku se neplatí Jestliže budete celou dobu, co jste v ordinaci, komunikovat jen se sestřičkou, peníze vytahovat nemusíte. A to ani v případě, že vám změří tlak.

V ordinaci se neplatí ani v případě, že jdete na injekci, rentgen, odběr krve, ultrazvuk, magnetickou rezonanci. Vypsání receptu by mělo v každém případě předcházet vyšetření.

Pokud ne, nemusíte platit.

Výjimkou jsou injekce na alergologii. Alergologická společnost zavedla úzus, že každé podání injekce by mělo předcházet klinické vyšetření. Opět platí, že pokud vám injekci podá jen sestra, nemá na třicet korun nárok.

Bez regulačního poplatku vám lékař také připraví výpis ze zdravotní dokumentace, vypíše ošetřovačku na dítě, potvrzení k žádosti o řidičský průkaz nebo recept. Zdarma je i telefonická konzultace.

Od poplatků jsou osvobozeny také pravidelné preventivní prohlídky u praktických lékařů.

Zubaři: druhá zdarma

U zubařů je to trochu jinak. Platí se za první prohlídku v daném roce, ta je považována za vstupní. Je podmínkou pro to, aby pacient mohl přijít na druhou prohlídku za půl roku, která je považována za preventivní, a za kterou se tedy žádný regulační poplatek neplatí.

Regulační poplatek ve výši 90 korun hradí pojištěnec při každé návštěvě. Je-li zubním lékařem provedeno ošetření v ordinační době nebo mimo ni a pacient není u tohoto zubního lékaře registrován.

Pokud k zubaři půjdete opakovaně se stejným problémem, platíte jen při první návštěvě. Jestliže se v průběhu u vás objeví další potíže, kvůli kterým vás zubař bude muset znovu vyšetřit, požádá vás zřejmě znovu o třicet korun.

Kdo dochází k odborníkovi na rovnátka, zaplatí 30 korun za každou kontrolu, při které ortodontista zhodnotí, jak se zuby rovnají a zda není nutné v léčebném plánu provést nějakou změnu.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…