Kdo může za odsouzení ČR
Politici se přou o to, kdo nese vinu na tom, že Česko dosud nezapracovalo do svých zákonů evropská pravidla pro působení lékařů a zubařů v jiných členských státech EU. Za to, že česká legislativa nutí doktory z EU i při jejich pouhém hostování v ČR vstoupit do české lékařské či stomatologické komory a platit příspěvky, dnes ČR odsoudil Evropský soudní dvůr. Česku uložil úhradu soudních výloh. O dalším postupu rozhodne Evropská komise.
Podle normy EU hostující lékaři do komory v zemi pobytu vstupovat nemusí. Zůstávají členy komory ve své vlasti. Podle českých zákonů musí vstoupit do místních komor. Mají tedy dvojí členství a hradí dvojí příspěvky. Situaci měl napravit zákon o komorách, který se loni stal součástí novely o péči o zdraví lidu. Tu prezident loni vetoval, a to mimo jiné i kvůli takzvaným přílepkům. Tak se označují zákony, k nimž zákonodárci přidají nesouvisející normy.
Bývalý ministr zdravotnictví a nynější šéf zdravotního výboru sněmovny David Rath (ČSSD) míní, že vinu na odsouzení ČR má jednoznačně prezident Václav Klaus. Kdyby prý zákon nevetoval, žalobě od Evropské komise a soudu by předešel. Rath je přesvědčen o tom, že on svou povinnost splnil, když normu sněmovně předložil.
Místopředseda výboru a někdejší Klausův poradce Boris Šťastný (ODS) tvrdí, že odpovědnost nese naopak Rath. Podle něj v roli ministra selhal a Klaus špatnou normu vetovat musel. Šťastný řekl, že spolu s ministerstvem zdravotnictví připraví návrh, který by problém řešil. Chce prý využít toho, že ve sněmovně je nyní novela zákona o zdraví lidu. K ní chce přidat pozměňovací návrh, který by problém řešil. Sněmovna by o něm mohla hlasovat v březnu, dodal.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt zas tvrdí, že vinu nesou bývalé vlády a sociálnědemokratičtí ministři zdravotnictví. Českou legislativu s evropskými pravidly měly totiž sladit už k 1. květnu 2004, kdy ČR vstoupila do EU. "Svádět vše na prezidenta je neseriózní. Pan Rath dobře ví, že když na poslední chvíli vložili (poslanci ČSSD) zákon o komorách do zákona o péči o zdraví lidu, tak tam přidali řadu naprosto nepřijatelných věcí," řekl Cikrt.
Norma o komorách, která postavení hostujících lékařů upravovala, vyvolala loni mezi některými zdravotníky vlnu nevole. Posilovala totiž roli lékařské komory, která za ně měla vyjednávat o smlouvách s pojišťovnami a o cenách péče. Krizový štáb lékařů žádal prezidenta, aby zákon nepodepisoval. Klaus ho vetoval v červnu týden po volbách. Stará sněmovna tak o vetu hlasovat nestihla a nová už nemohla.
Také prezident České lékařské komory Milan Kubek dnes ve svém prohlášení uvedl, že "pokud by prezident Klaus zákon neodmítl, nemuselo dojít k soudnímu projednávání a ČR by nebyla odsouzena". Poté sdělil, že za neupravenou legislativu mohou nejen vlády z minulého volebního období, ale i poslední povolební vláda.
Zdroj: ČTK