Kdo má pravdu. Lékař nebo sestra?
Jedná se o pochybení sestry, pokud podá i.v. léčivo dle chybné/nesprávné/nestandardní ordinace lékaře ? Například Noradrenalin naředěný do FR místo v příbalovém letáku udávané 5% glukoze či Amidaron či inzulín ve FR místo 5% glukoze ? Marně jsme s kolegyněmi hledaly nějaké oficiální zdroje informací, jak co ředit či neředit. Lékař na své ordinaci po opakovaně vzneseném dotazu trval. Je rozdíl, zda léčivo podá sestra s pouze maturitou či vysokoškolačka nebo specialistka ? Můžeme to odmítnout ?
Odpovídá MUDr. Mgr. Michal Synek z odboru právního Ministerstva zdravotnictví ČR.
K Vašemu dotazu sdělujeme, že výčet činností, které může všeobecná sestra vykonávat bez indikace lékaře, pouze na základě indikace lékaře, bez nebo pouze pod odborným dohledem lékaře, atd. je uveden v ust. § 4 vyhlášky č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.
Podle § 4 odst. 3 písm. a) vyhl. č. 55/2011 Sb. může například všeobecná sestra "vykonávat bez odborného dohledu na základě indikace lékaře činnosti při poskytování preventivní, diagnostické, léčebné, rehabilitační, neodkladné a dispenzární péče. Přitom zejména připravuje pacienty k diagnostickým a léčebným postupům, na základě indikace lékaře je provádí nebo při nich asistuje, zajišťuje ošetřovatelskou péči při těchto výkonech a po nich; zejména může (...) podávat léčivé přípravky s výjimkou nitrožilních injekcí nebo infuzí u novorozenců a dětí do 3 let a s výjimkou radiofarmak; pokud není dále uvedeno jinak."
Je třeba poznamenat, že získání odborné způsobilosti k výkonu povolání všeobecné sestry upravuje zák. č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), ve znění pozdějších předpisů.
Podle § 5 odst. 2 tohoto zákona platí, že "všeobecná sestra, která získala odbornou způsobilost podle odstavce 1 písm. e) až g), může vykonávat své povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání všeobecné sestry. Do té doby musí vykonávat své povolání pouze pod odborným dohledem.
Povinnost podle věty prvé se nevztahuje na všeobecné sestry, které po získané odborné způsobilosti absolvovaly vysokoškolské studium ošetřovatelského zaměření nebo které získaly specializovanou způsobilost podle § 96 odst. 3 zák. č. 96/2004 Sb."
V podrobnostech si Vás dovolujeme odkázat na výše citované právní předpisy.
www.tribune.cz
Zdroj: MZ ČR