Kde můžeme najít zastání před vrchní sestrou?
Odpovídá JUDr. MUDr. Jan Skácel, koncipient Advokátní kancelář Dáňa, Pergl a Partneři, právnické firmy roku 2010 v oblasti veřejných zakázek.
Ustanovení §6 odst. 3 zákona č. 96/2004 Sb., v platném znění (dále jen “zákona o nelékařských zdravotnických povoláních”) stanoví: “Za výkon povolání porodní asistentky se považuje poskytování zdravotní péče v porodní asistenci, to je zajištění nezbytného dohledu, poskytování péče a rady ženám během těhotenství, při porodu a šestinedělí, pokud probíhají fyziologicky, vedení fyziologického porodu a poskytování péče o novorozence; součástí této zdravotní péče je také ošetřovatelská péče o ženu na úseku gynekologie. Dále se porodní asistentka ve spolupráci s lékařem podílí na preventivní, léčebné, diagnostické, rehabilitační, neodkladné nebo dispenzární péči”.
Podle §90 odst. 2 písm. e) zákona o nelékařských zdravotnických povoláních Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Touto vyhláškou je Vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků (dále jen “Vyhláška”), kde je vymezen rozsah činností jak všeobecné sestry tak i porodní asistentky.
Podle této Vyhlášky porodní asistentka vykonává činnosti podle §3 odst. 1 Vyhlášky (v rozsahu své odborné způsobilosti poskytuje zdravotní péči v souladu s právními předpisy a standardy, vede zdravotnickou dokumentaci atd.) a dále poskytuje bez odborného dohledu a bez indikace základní a specializovanou ošetřovatelskou péči těhotné ženě, rodící ženě a ženě do 6. týdne po porodu prostřednictvím ošetřovatelského procesu. Dále může v souladu s diagnózou stanovenou lékařem vykonávat činnosti všeobecné sestry podle §4 odst. 1 písm. b) až i) Vyhlášky při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče (§2 písm. d) Vyhlášky), je-li porodní asistentka se specializovanou způsobilostí v oboru.
Je tedy evidentní, že Vaše vrchní sestra by měla mít specializovanou způsobilost v oboru porodní asistentka, jinak by vůbec neměla ingerovat do oboru všeobecné sestry, do kterého patří i výkon činností anesteziologické sestry. Podmínky pro vedoucí funkce při vedení nelékařských zdravotnických povoláních kdysi správně stanovil §92 zákona o nelékařských zdravotnických povoláních tak, že vedoucí funkci při vedení nelékařských zdravotnických povolání ve zdravotnickém zařízení může vykonávat pouze zdravotnický pracovník, který získal osvědčení podle tohoto zákona a mimo jiné má specializovanou způsobilost v oboru specializace odpovídající příslušné vedoucí funkci a 5 let výkonu zdravotnického povolání, z toho alespoň 2 roky v úseku činnosti, v němž má být vedoucí funkce vykonávána; nicměně toto ustanovení již bylo zrušeno. Je tedy plně v kompetenci zaměstnavatele, případně jeho zřizovatele, aby stanovil podmínky pro vedoucí funkce při vedení nelékařských zdravotnických povoláních, které musí splnit zdravotnický pracovník.
Pokud Vaše vrchní sestra nemá specializovanou způsobilost v oboru porodní asistentka, pak by dle mého názoru neměla být vrchní sestrou oddělení ARO. I když by Vaše vrchní sestra mělo specializovanou způsobilost v oboru porodní asistentka, pak smí v souladu s diagnózou lékaře vykonávat pouze některé činnosti všeobecné sestry (viz výše) při poskytování vysoce specializované ošetřovatelské péče.
Pokud Vaše vrchní sestra nezískala odbornou způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry podle §5 zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, pak jsem přesvědčen o tom, že by neměla vykonávat činnosti vrchní sestry na oddělení ARO. Sám jsem anesteziolog a nedovedu si představit, že by analogicky na oddělení ARO vykonával funkci primáře gynekolog, stejně tak, že by na gyn.-por. oddělení vykonával funkci primáře anesteziolog. Obě dvě varianty jsou samozřejmě absurdní.
Co se týká vedení zdravotnické (ošetřovatelské) dokumentace anesteziologickými sestrami, pak tato se samozřejmě týká použitého materiálu a zdravotnických prostředků při úvodu, vedení a ukončení anestezie, jakož i plánu péče anesteziologické sestry, do kterého rozhodně nepatří vedení dokumentace o peroperačně zavedených drénech, tamponádách atd. či o případném vzniku nežádoucí události typu peroperačního popálení v důsledku nefunkční vyhřívací podložky či z jiného důvodu; tyto údaje by skutečně měla vést v plánu péče o pacienta instrumentářka či „obíhající“ všeobecná sestra specializovaná v oboru chirurgie.
Doporučuji se obrátit na hlavní sestru a na primáře oddělení ARO. Pokud se nedostaví výsledek ve smyslu zrušení nesmyslných požadavků vrchní sestry na vedení ošetřovatelské dokumentace anesteziologických sester, pak přímo na management poskytovatele, pana ředitele, případně dokonce zřizovatele, pokud tento existuje.
JUDr. MUDr. Jan Skácel
Zdroj: www.tribune.cz