Každý osmý lék není účinný
2.7.2011
Autor:
Dostali zakázku na výrobu čípků, které by pánům pomohly s erekcí. Vzali lék, roztloukli ho v hmoždíři a umíchali. Kontroloři pak žasli.
Martin Beneš, ředitel, Státní ústav pro kontrolu léčiv:
Jeden čípek měl třetinu léčivé látky a druhý dvojnásobné množství, než mělo být.
Autor:
A pacientovo zdraví se ocitlo v ohrožení. A další případy: lékárníkem nesprávně namíchaná mast třeba na léčbu kožních nemocí nebo špatně připravené oční kapky proti závažné chorobě nemocnému tak dostatečně nepomůžou.
Marek Hampel, předseda, Grémium majitelů lékáren:
Mohou tak způsobit nežádoucí účinku u těch pacientů, že byli poddávkováni, to znamená neadekvátně mohli reagovat na stanovenou léčbu.
Autor Markéta Šenkýřová:
Třetina závadných kelímků či lahviček taky neměla správnou hmotnost, u některých chyběly základní přísady. U jiných zase správný popis.
Stanislav Havlíček, prezident, Česká lékárnická komora:
Nevyhovující hmotnost se týká většinou těch forem, které se používají a chybného postupu pracovníka, který je vyrábí. Spíš je to nepečlivost těch lidí.
Autor:
Navíc 150 lékáren z 900 kontrolovaných nedodržovalo teploty pro skladování léčivých přípravků.
Martin Beneš, ředitel, Státní ústav pro kontrolu léčiv:
Uchovávání léků za podmínek, které neodpovídají doporučení výrobce, může vést k poškození pacienta ať už tím, že se neléčí dostatečným množstvím léku a se léčí lékem, který obsahuje toxické produkty.
Stanislav Havlíček, prezident, Česká lékárnická komora:
Každá lékárna je vybavena tím přesným záznamem teploty. Nejsem schopen z té zprávy poznat, jestli se ta chyba odehrála na úrovni skutečného, faktického nedodržení teplot a nebo jestli se tedy skutečně jednalo o tu administrativní chybu.
Autor:
Největší prohřešky lékárníků už řeší Státní ústav pro kontrolu léčiv. Těm, u kterých našel závažné problémy opakovaně hrozí několikatisícové pokuty.
ČT
Zdroj: ČT 1