Přeskočit na obsah

Každému desátému fungují špatně ledviny, málokdo to ví

Každému desátému člověku špatně fungují ledviny, ale jen jeden z deseti postižených o tom ví. Nemocné ledviny ovlivňují stav cév, a tak tito lidé desetkrát častěji umírají na mrtvici nebo infarkt. Onemocnění se přitom dá včas odhalit jednoduchým vyšetřením moči. Dospělí by je měli podstoupit jednou za dva roky, k tomu by si vždy měli nechat změřit také krevní tlak. ČTK to řekla primářka Zuzana Bitterová z hemodialyzačního střediska v Ústí nad Labem.

"V Česku je každoročně zahájena dialyzační léčba až u třetiny nemocných, u nichž se o chronickém onemocnění ledvin do té doby nevědělo," varovala. Významně sníženou funkci ledvin má podle ní zhruba pět procent obyvatel, nejčastěji jsou to diabetici, lidé s vysokým tlakem a aterosklerózou. Více ohroženi jsou i členové jejich rodin, dále lidé obézní, kuřáci a lidé nad 50 let věku.

Světový den ledvin 13. března má připomenout hlavně těmto rizikovým skupinám význam včasného vyšetření. Na vybraných nefrologických pracovištích si lidé mohou nechat udělat v tento den bezplatný test. Onemocnění ledvin většinou nemá výraznější příznaky, nebo takové, že si je člověk s ledvinami nespojuje. Varující v každém případě je krev v moči. Nedostatečnou funkci ledvin naznačují také otoky nohou, uvedl primář hemodialyzačního střediska na Bulovce Vladimír Vojanec.

Neobvyklost příznaků se nevyplatila šestapadesátileté ženě, která naplno pracovala ve vedoucí funkci a až do roku 2006 nebyla vážněji nemocná. Pak prodělala infekci močových cest. Opakovaně brala antibiotika, podrobněji vyšetřena nebyla. Byla stále unavená a její stav se zhoršoval. Loni v létě potvrdily laboratorní testy selhání ledvin. V té době už trpěla chudokrevností, orgány v těle nedostávaly dostatek kyslíku, začalo jí selhávat srdce. V těle se hromadily tekutiny. Léčba na dialýze jí zachránila život. Hemodialýzou se odstranilo asi sedm litrů přebytečné tekutiny. Funkce srdce se upravila a pacientka čeká na transplantaci ledviny.

v Ledviny přefiltrují každý den 200 litrů krve. Pomáhají udržovat správnou koncentraci chemických látek v těle, především sodíku, fosforu a draslíku. Produkují hormony, které podporují tvorbu červených krvinek v kostní dření, regulují krevní tlak a pomáhají udržovat kosti v dobrém stavu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…