Kauzou kmenových buněk se má zabývat etická komise zdravotnictví
Podle České televize nemocní sledovaní ve Fakultní nemocnici Motol týmem Evy Sykové platili za účast 150.000 korun, ač v klinických studiích mají mít léky zadarmo. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům s ALS.
"Důkazy shromážděné novináři se zdají být více než průkazné. Přesto i v této chvíli je potřeba ctít presumpci neviny. Etická komise už dostala od ministra zdravotnictví za úkol posoudit nové informace a zaujmout k nim jasné stanovisko," uvedl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.
Syková ve čtvrtek rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. V ústavu bude dál pokračovat ve vědecké práci. Kvůli kauze s kmenovými buňkami se ale nevzdá funkce senátorky za ČSSD. Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) po mimořádném jednání vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace uvedl, že na příští jednání vlády připraví návrh na odvolání Sykové z funkce první místopředsedkyně této rady. K rezignaci ji vyzval už ve středu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezident Miloš Zeman naopak prohlásil, že by byl k Sykové vzhledem k jejím předchozím vědeckým úspěchům velkorysý.
Syková v médiích uvedla, že proti obviněním se hodlá bránit, a to i soudní cestou. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ocenil, že se už nyní vzdala většiny funkcí.
Odborníci, které ČTK oslovila, nechtěli být v souvislosti s postupem Sykové citováni. Její tým aplikuje kmenové buňky už od roku 2003. Už tehdy někteří pacienti s narušením míchy přispívali částkou přesahující 100.000 korun, léčba jim nepomohla.
V roce 2014 se situací zabýval Němeček poprvé. Tehdy uvedl, že pokud by se informace potvrdily, byla by to pro něj věc, která je za hranicí etiky a možná i zákona. Etická komise se kauzou zabývala a na podzim loňského roku byla podle Štichy nucena konstatovat, že se nepodařilo dostatečně prokázat vznesená podezření.
Zdroj: ČTK