Kárné řízení s Nováčkem odročeno
Kárný senát České advokátní komory (ČAK) v pátek opět odročil projednávání kárné žaloby na brněnského právníka Zdeňka Nováčka. Chce počkat na pravomocný soudní verdikt ve sporu Nováčka s ministerstvem zdravotnictví o deset milionů korun kvůli smlouvě o zastupování státu ve sporu se společností Diag Human. Obvodní soud v únoru žalobu Nováčka o miliony zamítl, právník se ale odvolal.
Tato věc úzce souvisí se skutkem, který je projednáván v kárném řízení, sdělila mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Podle ní se na páteční jednání kárného senátu Nováček dostavil, nepřišel ale svědek.
Nováčka pověřila zastupováním státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou bez výběrového řízení exministryně zdravotnictví Marie Součková. Smlouva právníkovi slibovala za zastupování státu ve při s Diag Human odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu. Právník ale údajně celou částku nedostal a domáhal se doplacení 55.000 korun. Později žalobu rozšířil na dalších deset milionů korun, které měl podle smlouvy dostat v případě, že bude smlouva vypovězena. To předloni v květnu učinil nástupce ministryně Součkové Jozef Kubinyi (ČSSD). Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.
Obvodní soud v únoru označil smlouvu za neplatnou, podle něj je v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a také s dobrými mravy. Bývalá ministryně zdravotnictví Součková čelí v souvislosti s uzavřením smlouvy s Nováčkem trestnímu stíhání. Tento měsíc se začne před soudem zpovídat z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Hrozí jí až deset let vězení.
Nováček zase čelí kárné žalobě, podle které porušil při uzavírání smlouvy s ministerstvem povinnosti advokáta. Podle kárného žalobce porušil podpisem smlouvy zákon o advokacii a stavovský předpis, zejména pravidla profesní etiky. Objevilo se i podezření, že právní služby předražil. Advokát ale oponoval, že odměny účtoval řádně. Zda se kárná žaloba týká předražení právních služeb, nechce ČAK komentovat s ohledem na povinnost mlčenlivosti.
Pokud by kárný senát uznal Nováčka vinným, mohl by ho potrestat například napomenutím, pokutou až do výše stonásobku minimální měsíční mzdy či dočasným zákazem výkonu advokacie. Nejpřísnějším postihem je vyškrtnutí ze seznamu advokátů.
Ministerstvo po vypuknutí aféry naznačilo, že si Nováček za dva ze šesti právních úkonů neoprávněně vyúčtoval příliš vysokou částku. Za jeden právní úkon přes 1,6 milionu korun. Celkem si tedy údajně účtoval o 3,2 milionu korun více, než mu náleželo.
Firmě Diag Human musela vláda kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic po prohrané arbitráži zaplatit 326 milionů korun.
Zdroj: ČTK