Karlovarský Záchranný kruh spustil veřejný bezpečnostní portál
Asociace Záchranný kruh, jež působí od roku 2005 v Karlovarském kraji, zahájila provoz nového bezpečnostního portálu určeného veřejnosti. Vytvoření projektu trvalo téměř rok a stálo asi 1,7 milionu korun. Podstatnou část nákladů zaplatila v rámci dotací Evropská unie a Karlovarský kraj. Portál www.zachranny-kruh.cz slouží jako interaktivní multimediální nástroj pro prevenci možných rizik. ČTK to sdělil manažer asociace Lukáš Hutta.
Internetový portál obsahuje návody, rady, metodiku výuky nebo testy a další užitečné informace související s možnými rizikovými faktory. Ať už jsou to úrazy, dopravní nehody, kriminalita nebo požáry. Portál je členěn do sedmi sekcí a postupně se bude vyvíjet. "Například sekce Pro děti a mládež nabízí formou různých her či testů návody, jak se chovat v rizikových situacích. Další sekce nazvaná Pro školy je určena především pedagogům, ale i rodičům školáků," poznamenal Hutta.
Problémy, s nimiž se mohou lidé setkat na cestách, řeší sekce Pro turisty. Ta je určena rovněž cizincům a k dispozici jsou zatím anglická a německá jazyková mutace. Všechny důležité kontakty na organizace a instituce, které dokážou pomoci v nouzi, je v sekci Pomocníci. "Výsledná podoba portálu je velice vydařená hlavně díky práci mladého pražského výtvarníka Ladislava Cabicara. Na vytvoření portálu se pak podílel tým složený ze členů naší asociace," uvedla její prezidentka Veronika Krajsová.
Asociace Záchranný kruh zatím nemá v ostatních českých krajích obdoby. Díky ní se podařilo v Karlovarském kraji sdružit především pro preventivní činnost všechny rozhodující složky integrovaného záchranného systému. Ať už policii, hasiče, záchrannou službu nebo horské záchranáře. Všechny subjekty sdružené do asociace budou na portálu zveřejňovat důležité informace pro veřejnost včetně aktuálních zpráv z jejich činnosti. Budou sem umisťovat i výstrahy a varování týkající se například hrozících živelních katastrof.
Jako součást přípravy portálu vznikl i tištěný průvodce po těchto webových stránkách a asociace připraví sérii přednášek na školách. Během roku bude rovněž zdokonalovat část portálu určenou pro děti. Ta by mohla v budoucnu sloužit i jako srovnávací testy, které ukážou, jaké znalosti mají školáci v oblasti ochrany před riziky, konstatovala Krajsová. "První reakce ze škol, které máme, jsou pozitivní. Z potřeb učitelů jsme nakonec vycházeli už při přípravě portálu," dodala.
Dalším projektem, který asociace Záchranný kruh připravuje, je vytvoření multifunkčního záchranářského centra v lokalitě u vznikajícího jezera Medard na Sokolovsku. Sokolovská uhelná, která jezero vytváří jako rekultivaci bývalého uhelného lomu, už pro záchranáře vyčlenila území. "Tady bychom chtěli vytvořit i takzvanou dětskou vesničku bezpečí, kde by se děti při pobytu učily v praxi, jak se chovat v rizikových situacích," řekl Hutta.
Zdroj: ČTK