Přeskočit na obsah

Karlovarská záchranka využije jen část nové budovy za 75 mil. Kč

Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje využije sotva polovinu z nové budovy, která vzniká za zhruba 75 milionů Kč v areálu hejtmanství a dokončená má být letos v srpnu. Stavba je zbytečně velká, vedení záchranky proto bude jednat s krajským úřadem a s hasiči o obsazení nevyužitých prostor.

Ředitel záchranné služby a krajské nemocnice Luděk Nečesaný ve čtvrtek novinářům oznámil, že někdejší vedení záchranné služby počítalo s příliš početnou administrativou.

Po odvolání bývalého ředitele záchranky a jeho zástupců na sklonku loňského roku převzal její řízení Nečesaný s tím, že bude nutné zásadně změnit systém vedení i hospodaření. Konstatoval, že po dvou měsících krizového řízení se už situace v záchranné službě stabilizovala.

Kritizoval však řadu údajných chyb, jichž se mělo předchozí vedení dopustit v hospodaření i ve vztazích k zaměstnancům. "Provoz záchranky byl nestandardní a hospodaření neefektivní. To všechno postupně měníme," podotkl Nečesaný.

Nový ředitel například zrušil dvoustupňové řízení, kdy v každém okrese měla záchranka svého ředitele a hlavní sestry. Nově tady jsou už jen vedoucí lékaři, personálu tedy ubylo nebo ještě ubude. Rušit se budou lokální dispečinky.

Od května má začít fungovat centrální dispečink pro celý kraj, což podle provozního náměstka Dušana Keila výrazně zjednoduší přijímání hlášení a vysílání sanitek. "Řešíme i velký problém s vozovým parkem, jenž je v nevyhovujícím stavu," uvedl Keil.

Na jedné straně má záchranka několik nových špičkových sanitek, které byly ale podle Nečesaného předražené, na straně druhé má záchranka v garážích přes deset starých vozů, jichž se nyní musí zbavit. Za kuriozitu pak považuje Keil sanitní vůz, který byl přebudovaný na mobilní toaletu.

Podle lékařského náměstka Romana Sýkory bude záchranná služba rozvíjet systém rendezvous, kdy bude zvlášť jezdit lékař a samostatně posádka sanitky. "Už to zkoušíme na Ašsku," konstatoval Sýkora.

Na celostátní úroveň bylo podle Nečesaného upraveno odměňování lékařů, už je zrušen systém práce na vedlejší smlouvy. Pokračuje také audit hospodaření záchranky.

Ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek dnes ČTK řekl, že před dvěma roky podal kraj trestní oznámení na záchranku kvůli vysokým odměnám. Policie ale případ odložila. Dodal, že nyní kraj policii poskytl další údaje.

Mluvčí krajské policie Pavel Valenta ovšem poznamenal, že policie trestní oznámení podané třeba kvůli předraženým sanitkám nyní neřeší.

Územní zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje hospodaří s ročním rozpočtem kolem 200 milionů korun. Z toho zhruba dvě třetiny tvoří příspěvek kraje a zbytek příjmy od zdravotních pojišťoven. Loni skončila s mínusem 9,5 milionu korun.

Kraj investoval v minulých letech do stavby nových výjezdových stanovišť rychlé zdravotnické záchranné služby nebo jejich rekonstrukcí na 50 milionů korun. V kraji je v současné době 11 výjezdových stanovišť.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…