Přeskočit na obsah

Karlova Studánka a Janské Lázně se privatizovat nemají

Němeček o tom informoval novináře během středečního jednání vlády. Resort se obával, že soukromí vlastníci by se mohli zaměřit na komerční využití lázní, čímž by někteří pacienti ztratili možnost léčby. S tím nesouhlasilo ministerstvo financí, podle něhož se struktura péče může zajistit smluvně.

Němeček řekl, že dlouhodobé zařazení obou zařízení do plánu privatizace podvazovalo jejich rozvoj a kvalitu služeb, které mohly nabídnout. "Já si myslím, že je dobré, aby takovéto lázně zůstaly v rukou státu, aby mohl garantovat, že péči dostanou ti potřební," uvedl ministr.

"Chceme garantovat dostupnou a kvalitní péči," uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ekonomicky jsou oba subjekty soběstačné, stát jejich činnost nedotuje. V Česku je zhruba 90 poskytovatelů lázeňské rehabilitační péče, většina nestátní. Lázeňství bylo privatizováno zejména v letech 1992 a 1993, a to odstátněním majetku a jeho vložením do nově založených akciových společností.

Ministerstvo financí nepovažovalo privatizaci za riziko pro dostupnost kvalitní lázeňské péče. V připomínkovém řízení uvedlo, že u obojích lázní bude privatizace podmíněna zachováním rozsahu a struktury péče sankcemi v kupní smlouvě na 25 let. Dobu může vláda prodloužit, třeba na 50 let.

Státní léčebné lázně Janské Lázně byly do privatizace zařazeny v roce 1995, o dva roky později schválila vláda přímý prodej lázní společnosti Česká lázeňská, a.s. Kupní smlouva uzavřena nebyla. V roce 1999 byly lázně z privatizace vyjmuty, v roce 2001 zařazeny na seznam pozastavených privatizací. V roce 2009 vláda rozhodla o pokračování privatizace.

Státní léčebné lázně Karlova Studánka byly do privatizace zařazeny v roce 1991. Pozastavena byla, když Řád bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě uplatnil restituční nárok. V roce 1999 byly lázně vyjmuty z privatizace, o dva roky později zařazeny na seznam pozastavených privatizací. V roce 1998 dal řád žalobu na navrácení majetku, v roce 2009 ji stáhl. V roce 2013 dal řád výzvu k vydání v rámci zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Lázně doklady neuznaly, lze ale předpokládat, že řád uplatní nárok u soudu.

ČTK

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…