Kardioverterů se poplach netýká, VZP je hradí dál
Celkem čtyři zdravotnická zařízení se budou muset z rozhodnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) rozloučit s implantacemi kardiostimulátorů a jejich pacienti budou muset navštěvovat jiná a vzdálenější zdravotnická zařízení. Jiná situace je však v případě kardioverterů, jejichž implantace nasmlouvala VZP na rok 2010 se všemi zdravotnickými zařízeními, která tuto péči poskytovala i v roce 2009 a měla uzavřený individuální úhradový dodatek.
To znamená, že implantace kardioverterů budou nadále prováděny v 11 komplexních kardiovaskulárních centrech a ve 2 kardiovaskulárních centrech.
"V současné době tuto péči nasmlouváváme ještě ve FN Plzeň, která ji v roce 2009 neposkytovala, nicméně v současné době již splňuje podmínky pro její poskytování," upřesnil mluvčí VZP Jiří Rod.
Také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) bude zavádění defibrilátorů hradit pouze ve zdravotnických zařízeních, která mají statut kardiovaskulárního centra. Péči má však nasmlouvánu s větším počtem center než VZP - s celkem sedmnácti.
Na seznam kardiovaskulárních center ministerstvo zdravotnictví zařadilo 17 pracovišť, z toho 11 má statut komplexního kardiovaskulárního centra, které zahrnuje i kardiochirurgii, a šest statut kardiovaskulárního centra 2. stupně, to je bez kardiochirurgie. "ČPZP má smluvní vztah se všemi zdravotnickými zařízeními, které mají statut kardiovaskulárního centra," uvedla ředitelka zdravotního úseku ČPZP MUDr. Renata Knorová, MBA.
Podle ní centra již dnes splňují přísné podmínky personálního a přístrojového vybavení a jsou rozložena po celé republice tak, aby do nich mohli být směřováni pacienti s konkrétním typem onemocnění.
Implantace kardioverteru (defibrilátoru) je podstatně finančně náročnější než v případě kardiostimulátoru. "Zatímco částka za voperování kardiostimulátoru se pohybuje na úrovni asi 100 tisíc korun, v případě kardioverteru se jedná o sumu kolem 1 miliónu korun," vysvětlila MUDr. Knorová.
„Implantace kardiostimulátorů a defibrilátorů je pouze část kardiologické a kardiochirurgické péče, koncentrace péče o nemocného člověka s definovanými diagnózami, například infarktem myokardu, se týká veškeré péče o tohoto pacienta, tedy celého diagnosticko - terapeutického procesu,“ připomněla Renáta Knorrová.
VZP loni hradila například 6 599 implantací kardiostimulátorů a zaplatila za ně téměř 621 miliónů korun. V případě kardioverterů bylo u klientů VZP provedeno 1 658 výkonů a vyplacena suma bezmála 1,5 miliardy korun.
www.tribune.cz, Jan Činčura
Srovnání nákladů na kardiostimulátory (KS) a kardiovertery (KV) u VZP mezi roky 2008 a 2009
ZUM = zvlášť účtovaný materiál
Zdroj: www.tribune.cz