Kardiologie v Karlových Varech chce vpřed. Půjde to?
Plán, jak zdokonalit oddělení kardiologie v Nemocnici v Karlových Varech, nabírá zpoždění. Dopadá to i na pacienty. Kvůli některým zákrokům je musí sanitky stále převážet do Prahy, ačkoliv čas je pro ně životně důležitý.
Přitom aby kardiologie byla kompletní a mohla získat akreditaci, potřebuje už jen několik "maličkostí".
Chybí třeba koronární jednotka (zprvu by stačila čtyři lůžka), kde by odborníci zachraňovali kriticky nemocné lidi s infarktem myokardu. O pacienty s infarktem se nyní stará interní oddělení. Jeho lůžka na jednotce intenzivní péče ale bývají často obsazena a navíc péčí zde není pověřen kardiolog.
Mnohé pacienty vozí sanitky do jiných krajů "Kvůli obsazeným lůžkům na JIP interny vozí poslední dobou záchranka některé případy do Prahy nebo do Plzně. A při převozumohou pacienti umřít. Je velký rozdíl, zda lékař udělá angioplastiku (zprůchodnění cévy) za půl hodiny nebo za dvě. Koronární jednotka je v tomto ohledu jediným východiskem," řekl primář kardiologieMichal Paďour.
Na svůj start čeká pracoviště pro elektrofyziologická vyšetření. Mělo být zprovozněno už na začátku února. Je přitom připraveno, vybavení získala kardiologie zápůjčkou od firem.
"Čekáme jen na podporumanažerů nemocnice, až vyjednají podmínky u zdravotní pojišťovny," poznamenal Ota Cieluch, který přišel do Karlových Varů zavádět arytmologii z Třince.
Svůj trénink nedávno dokončil v Nemocnici Na Homolce. Při zmíněné metodě se pacientovi trpícímu záchvatovitým rychlým bušením srdce už nezavádí do srdce hadičky s balonky, ale elektrody.
A jako poslední úkol zbývá zařídit kardiologickou ambulanci. V Karlových Varech působí mimo nemocnici jediný ambulantní kardiolog. Podle slov primáře Paďoura to nestačí a silnou kardiologickou ambulanci je třeba vybudovat také v nemocnici.
Kdyby dobře vybavená ambulance v nemocnici existovala, praktičtí lékaři by sem mohli posílat své pacienty a rozšířila by se záchranná síť pro lidi s poruchou srdečního rytmu, díky včasnému záchytu nemoci by méně pacientů na tuto poruchu umíralo. Operační výkon by jim nabídla přímo karlovarská nemocnice.
"K vytvoření toho, co ještě nemáme, je zapotřebí už jen relativně malá investice - asi tři miliony korun," líčí Michal Paďour. Kardiologii se svými kolegy buduje v Karlových Varech od roku 2006. Pod jeho vedením se oddělení ve špitálu osamostatnilo, získalo lůžkovou část, druhý operační sál, zřídilo kardiostimulační centrum a pro superspeciální výkony dohodlo spolupráci s Nemocnicí Na Homolce v Praze.
Nabitý program lékařů Když tým kardiologů v lázních vznikal, měl tři lékaře a šest sester. Teď tu pracuje sedm lékařů a osmnáct sester. Jako jediní v republice zvládají v jednom týmu katetrizace (zavádění speciálních hadiček do srdce k detailnímu vyšetření srdce), angioplastiky (zavádění speciálních balonků a výztuží do zúžených a uzavřených srdečních tepen) i implantování kardiostimulátorů ("budíků" k urychlení srdeční frekvence).
K plnému pokrytí všech zákroků pro karlovarský region potřebují přijmout ještě dva sekundární lékaře a sedm sester. Kardiologie by se sama postarala o nábor dalšího personálu, kdyby věděla, že se s dalším rozvojem oddělení počítá.
Hlavně se na nastoupené cestě nezastavit
"Je nelogické zastavit další vývoj. Máme tu pět odborníků vyškolených v Praze, chceme učitmladé lékaře. Proto je naším cílem vytvořit akreditované pracoviště. K tomu chybí už jen malý kousek. Nemocnice se ale musí rozhodnout: buď zůstane málo efektivní okresní nemocnicí závislou na dotacích, nebo překročí svůj stín a bude pracovat na specializaci a zvyšování odbornosti jednotlivých oddělení. To je také cesta k vyrovnané ekonomické bilanci nemocnice. Protože jen tak se zvýší příliv financí," míní Paďour.
Díky levnějším nákupům a dobrému hospodaření na oddělení ušetřila vloni kardiologie na materiálu okolo 40 milionů korun. Dalších 29 milionů vydělala pro nemocnici na výkonech, jež proplácejí pojišťovny. Jediný údaj o čistém zisku oddělení hovoří o částce 18 milionů korun, ale může to být i výrazně více. A to přesto, že se na kardiologii investovalo do vzniku lůžkového oddělení.
Hrozí rozpad týmu
Do letošního podzimu by kardiologové rádi přesvědčili vedení nemocnice o tom, že je nutné dokončit rozjezd oddělení a získat akreditaci -něco jako důkaz kvality. "Pokud nebudou naplněna akreditační kritéria, tak tým špičkových specialistů ztratí motivaci tu zůstat. Akreditace je také nezbytná pro vědeckou a publikační činnost, ve které jsou naši lékaři i sestry aktivní. Když lékaři nebudou mít naději na rozvoj oboru ve zdejší nemocnici, hrozí rozpad týmu," zdůraznil Michal Paďour.
***
* Co zvládli lékaři kardiologického oddělení v roce 2008 1554 diagnostických katetrizací (zavádění speciálních hadiček do srdce k detailnímu vyšetření) 638 koronárních angioplastik (do tepen lékaři zavádějí speciální hadičky a zúžené tepny rozšiřují pomocí balonků nebo výztuže - angioplastika. Léčebný postup se používá při nedokrevnosti srdce a při akutním infarktu myokardu) 186 voperovaných kardiostimulálátorů
* Co potřebuje kardiologie k tomu, aby získala akreditaci Už funguje - katetrizační sál s intervenční kardiologií - kardiostimulační centrum - kardiologické lůžkové oddělení - nasmlouvané kardiochirurgické pracoviště - jedná se o Nemocnici Na Homolce Chybí - koronární jednotka se čtyřmi lůžky pro následnou péči o pacienty s akutním infarktem myokardu po provedení angioplastiky. - elektrofyziologické pracoviště pro zákroky s pomocí elektrod (je již připraveno, ale zatím čeká na potřebnou smlouvu s pojišťovnami) - kardiologická ambulance - není adekvátně zařízena Zdroj - zjištění MF DNES
Zdroj: Mladá Fronta DNES