Karcinom prsu je u mladých žen agresivnější než po menopauze
Tumory prsu jsou u mladých žen zhruba do 35 let věku velmi agresivní. Tvrdí to Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Karcinomy prsu u těchto žen mají ve srovnání se ženami po menopauze horší prognózu.
v Ročně je v České republice registrováno asi 90 nových pacientek s karcinomem prsu, které jsou mladší 35 let. Podle Tesařové si mnoho žen a často i lékařů neuvědomuje riziko tohoto onemocnění v tak nízkém věku. Přitom nádory prsu jsou u mladých žen velmi agresivní. "U zdravého člověka totiž musí nádor vyvinout mnohem větší sílu," poznamenala Tesařová.
v Podle Tesařové je třeba, aby byl nádor objeven včas, bohužel u žen do 45 let neexistuje v Česku efektivní screening. "Pacientka musí dostat ve správnou dobu správný způsob léčby. Pokud se tak nestane, deficit se už nikdy nedožene a může ji to stát i život," sdělila Tesařová.
U mladých žen se nemoc objeví zpravidla v těhotenství nebo v době kojení. Proto je pro ně důležité, aby byly léčeny doma. U těchto pacientek navíc většinou není vhodná biologická léčba.
Část žen má navíc významnou genetickou mutaci, která předurčuje je i jejich příbuzné ke vzniku tohoto i jiných nádorů. "Pravděpodobnost vzniku zhoubného onemocnění u těchto pacientek s dědičnou predispozicí je téměř 80 procent," uvedla Tesařová.
Zmapovat situaci v ČR, sjednotit diagnostická opatření a léčebné postupy u těchto pacientek se snaží už dva roky projekt specialistů Onkologické kliniky VFN. Podle nich je péče o tyto pacientky v Česku velmi nerovnoměrná. "Vzácná diagnóza se dostane do ordinace onkologa jednou za několik let a ten samozřejmě není připraven na to, jak s ní zacházet," konstatovala Tesařová.
Do projektu se dosud zapojila desítka onkologických pracovišť a 85 pacientek. Program, který je otevřený pro pacientky i ošetřující lékaře, nabízí ženám celkovou léčbu, některá vyšetření nebo třeba jen poradenství. Nemocné se přitom mohou dále léčit v místě, kde žijí.
Ročně v ČR onemocní karcinomem prsu asi 5000 žen. Při preventivních vyšetřeních přitom lékaři zjistí nemoc u zhruba 1500 pacientek. Vyšetření hradí ženám od 45 do 69 let pojišťovny. Pacientky ho mohou absolvovat každé dva roky. Mladší a starší ženy si jej musí zaplatit samy, na mamografu stojí vyšetření kolem 600 korun a ultrazvukem asi 300 korun.
Zdroj: ČTK