Kapka alkoholu denně? A proč ne...
Alkohol může mít nejen pozitivní vliv při ochraně před srdečním infarktem, ale každodenní kapka alkoholu nemusí být až tak špatná věc, domnívají se vědci. Nadále však platí stará pravda, že nadmíra alkoholu tělo postupně likviduje
Riziko infarktu je nižší Jeden americký badatelský tým prověřoval návyky spojené s konzumací alkoholu u zhruba 40.000 mužů a to po dobu 12 let. Ze zjištěných údajů vyplynulo, že mírné množství alkoholu tak třikrát čtyřikrát týdně snížilo o 35 procent nebezpečí srdečního infarktu ve srovnání s lidmi, kterým alkohol nic neříká.
Pravidelná kapka působí "blahodárně".. Podle nejnovější alkoholové studie už relativně malé dávky alkoholu mohou působit preventivně, pokud jsou konzumovány pravidelně. Výzkumy amerických vědců prokázaly, že zvyk pravidelného pití nejméně tři dny v týdnu je spojen s nižším nebezpečím srdečního infarktu.
Pivo, víno nebo..? Lékaři už dlouhá léta sledují, jaký vliv na zdraví člověka má konzumace jak červeného a bílého vína, tak pití piva a tvrdého alkoholu. U všech druhů se zdá, že přispívají ke snížení rizika infarktu, z dlouhodobého hlediska by ale alkohol neměl být používán jako ochrana srdce.
Pokud "lehce" popíjíte, zvýší se "dobrý cholesterol" Badatelé nedávno zjistili, že alkohol pomáhá zvýšit hladinu dobrého cholesterolu (HDL) a že také může zlepšit mechanismus, jímž se tělo vyrovnává se zvýšenou hladinou cukrů v krvi. Také napomáhá snížení nebezpečí krevních sraženin, které často vedou k srdečnímu infarktu. "Zdá se, že vliv alkoholu na krevní destičky a srážlivost krve je relativně krátkodobý. To by mohlo vysvětlovat, proč častý příjem alkoholu má blahodárný vliv, pokud jde o ochranu před koronární srdeční nemocí," říká doktor Mukamal z amerického výzkumného týmu.
Za 12 let pozorování bylo zjištěno Muži, kteří si během 12letého sledování amerických vědců dali skleničku alkoholu denně, byli vystaveni o 12 procent nižšímu nebezpečí srdečního infarktu, než muži, kteří své nepili. Z toho ale v žádném případě nevyplývá, že by lékaři doporučovali svým mužským pacientům pití alkoholu. Dávat jedincům rady založené na výsledcích studií zaměřených na velký počet lidí je podle lékařů vždycky zavádějící.
Když vám doktor poví: dejte si skleničku denně. Kapka alkoholu denně neškodí a snižuje riziko infarktu. Ještě před tím, než vám lékař ale hodlá doporučit "bezpečnou míru konzumace alkoholu", je vždy nutné vzít v potaz další hlediska - například rodinné dispozice daného člověka, nebezpečí, že by mohl řídit pod vlivem alkoholu, hrozba jaterní choroby a podobně.
Varování! Z dlouhodobého hlediska nemůže podle mnoha odborníků alkohol posloužit jako ochrana srdce: Stále platí, že nejlepší cesta, jak omezit nebezpečí rozvoje onemocnění srdce, je skoncovat s kouřením, začít se více hýbat a omezit tučnou stravu.
Zdroj: Radio Impuls