Přeskočit na obsah

Kalousek se vysmál Šmuclerovi. Bankrot?

Roman Šmucler v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na dotaz prohlásil, že reformy představované vládou ve skutečnosti žádnými reformami nejsou. „Žádné reformy nemáme. Příští rok budeme vyhazovat stejně jako v letošním roce a směřujeme k bankrotu. Jenom se to liší v rétorice, že s přístupem TOP 09 bude ten bankrot možná o dva roky později. Ale všechny strany se domluvily, že skončíme v bankrotu," argumentoval podnikatel.

 

Sto miliard nebo devadesát, jdeme na buben

„Jestli stát utratí o devadesát pět nebo sto miliard víc, než vybere, tak přeci každý ví, že zbankrotujeme. Čili každý rozumný člověk se připraví na bankrot a uloží si peníze v jiných věcech, protože tady je politická shoda o tom, že tenhle stát půjde na buben," dodal Šmucler.

Poukazuje na to, že ani TOP 09 neříká nic, že má být vyrovnaný státní rozpočet. „Nebo nedej bože, že budeme splácet dluhy tím, že budeme mít vyrovnaný státní rozpočet, všichni se shodli na tom, že směřujeme k bankrotu a je třeba, aby se na to lidi připravili. Ono se mluví o roku 2014, to už tu nikdo z těch, co vládnou, nebude," uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Bacha na peníze

„Jestli dojde ke změně, budu velice rád, ale já osobně se na bankrot chystám. A jak si takový bankrot představuji? Ono k němu dojde formou ne otevřeného bankrotu, ale začnou se tisknout peníze. Takže kdo si dnes něco, co neztratí v době krize hodnotu, koupí za sto tisíc, tak má šanci, že to třeba za pět let prodá za dvě stě tisíc," radí podnikatel.

Podle něj ti lidé, kteří mají nějaké úspory na kontu, o ně přijdou. „Určitě bych si neplatil nějaké penzijní fondy, protože na nich nic nezbude," doporučil Šmucler.

Explicitní blbost

"To je blbost pana Šmuclera, je to explicitní blbost. A ne jen z důvodu toho, snad proto, že by čeští politici měli nějakou větší zodpovědnost než ti evropští, ale prostě proto, že mnoho evropských zemí je ve fázi daleko větší míry zadlužení," odmítl pro ParlamentníListy.cz Šmuclerovu argumentaci stínový strážce kasy za sociálni demokracii Jan Mládek.

„Takže nejdřív v období, o kterém pan Šmucler hovořil, budou bankrotovat některé evropské země," doplnil ekonom s tím, že tyto bankroty budou mít pro ostatní země odstrašující efekt pro ostatní země, který povede ke zpřísnění fiskální politiky. Jako příklad možného bankrotu pak Mládek uvedl Maďarsko.

V roce 2014 nám budou závidět

Podle Mládka v roce 2014, který Šmucler uvedl jako termín možného bankrotu, Česká republika ani při pesimistickém scénáři nedosáhne úrovně bankrotu ani zdaleka. „Když to hodně špatně půjde, tak zadlužení ČR bude v roce 2014 někde na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu, což je úroveň, za kterou by byla většina zemí Evropy šťastná," konstatoval Mládek. „Takže mluvit o bankrotu kolem roku 2014 je nesmysl," konstatoval sociálnědemokratický stínový ministr financí.

Krachovat budou penzijní fondy

Šmuclerovu teorii odmítl i bývalý prognostik, někdejší předseda ČSSD a expremiér Miloš Zeman. .Já jsem sice mnohokrát varoval před spořením do penzijních fondů, protože právě jim podle mého názoru opravdu hrozí bankrot, ale tvrzení, že české ekonomice v nejbližších letech hrozí bankrot pokládám za nesmysl," řekl Zeman ParlamentnímListům.cz.

Ten si myslí, že české ekonomice spíše hrozí stagnace. „Já jsem přesvědčen o tom, že celosvětová ekonomická krize bude i nadále pokračovat. Ti novináři, kteří jásají nad tím, že už jsme se z krize dostali, se podle mého mínění mýlí, ale krize nebude mít tak katastrofické důsledky, aby vedla k bankrotu naší ekonomiky. Pouze povede ke stagnaci naší ekonomiky," dodal expremiér.

Bankrot bude, chtějí mé nemocnice

Roman Šmucler má nicméně na blížící se bankrot svůj vlastní indikátor. „Já to poznávám na tom, že o všechny mé nemocnice mám strašně moc zájemců. Každý den mám někoho, kdo chce koupit mojí nemocnici, ani tomu třeba nerozumí, ale správně říká, že do zdraví budou muset lidi platit i když budeme v bankrotu, že je to spolehlivý výnos peněz. A jestli dneska bude ve zdravotnictví tři sta miliard, tak bude za deset let třeba šest set miliard, prostě proto, že se vytiskne spousta korun, protože zbankrotujeme," popsal chmurnou budoucnost ParlamentnímListům.cz Šmucler.

Obecně si nicméně myslí, že na krizi Češi vydělají. „Český národ je docela bystrý. Já jsem teď zase četl nějaké bankovní statistiky. Když byla finanční krize, Češi docela pitomě vybírali peníze z bank a měli je doma schované. A teď už strašně moc Čechů investuje do věcí, které neztratí hodnotu a velmi chytře na tom nakonec vydělají," míní podnikatel a někdejší moderátor televize Nova.

Národ je chytrý, vydělá

„Náš národ je docela chytrý a jedna věc jsou Češi, kteří nakonec z té krize možná vyjdou bohatší a jiná věc je tenhle stát, který všichni berou jako erár, který je potřeba okrást, no tak je okradený. Až lidé začnou chápat, že to je ten jejich stát a budou si ho více hlídat, tak to třeba dopadne jinak, ale zatím je to beznaděj," uzavřel Roman Šmucler.

Autor: Ondřej Vaněk PARLAMENTNÍ LISTY

Zdroj: Parlamentní listy

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…