Kabinet odmítl návrh na navýšení plateb za státní pojištěnce
Heger navrhoval, aby od ledna 2014 částka, která tři roky stagnuje na 723 korunách měsíčně, stoupla o 50 Kč na 773 korun, nebo o 77 Kč na 800 korun. Systém by tak získal ročně navíc 3,7 miliardy nebo 5,7 miliardy Kč. Ministerstvo financí už dříve jakékoli navýšení odmítlo.
Ministr doporučoval vyšší nárůst, o 77 korun. V odůvodnění pro vládu uvedl, že systém zdravotnictví prokázal v uplynulých letech schopnost vypořádat se s pomalejším růstem příjmů hlavně tím, že zvýšil efektivitu.
"Já osobně jsem přesvědčen, že by v tento moment bylo navýšení příjmů vhodné a potřebné. Zdravotnictví se s okleštěním příjmů vypořádalo velmi dobře a našlo vnitřní rezervy, které tento tlak pomohly ustát. Nyní je ale načase umožnit systému další rozvoj," řekl v minulých dnech Heger.
Podle Němečka bude muset Heger urychleně řešit rostoucí podfinancování péče - řešením podle něj je urychlená změna úhradové vyhlášky, podle které platí zdravotní pojišťovny za léčení.
"Jedině tak je možné odvrátit zásadní ekonomické problémy nemocnic a ohrožení dostupnosti zdravotní péče pro občany," sdělil Němeček s tím, že problémy ve financování zdravotnictví nezpůsobuje nízká efektivita, ale chaotická zdravotnická politika pravicových vlád.
Před začátkem krize v roce 2008 stoupal výběr pojistného meziročně zhruba o 8,5 miliardy korun. V roce 2009 nastal propad. Nyní jsou už podle Hegera rezervy prakticky vyčerpány a tlak na růst efektivity vede poskytovatele na samotný kraj jejich ekonomických možností.
Stagnace meziročního růstu přesto trvá, přispívá k tomu podle ministra i navyšování DPH, které dopadlo také na zdravotnictví.
Systém veřejného zdravotního pojištění se podle Hegerova očekávání bude letos potýkat s propadem zhruba šest miliard korun. Celkové příjmy se podle predikcí ministerstva financí předpokládají ve výši 224 miliardy korun, celkové náklady nejméně 230 miliard korun.
ČTK
Zdroj: ČTK