Přeskočit na obsah

K-centrům roste počet klientů, ne však mezi rizikovými cizinci

Podle kontaktních center pro drogově závislé v Česku roste počet jejich klientů i vyměněných stříkaček. Kdyby se stříkačky vyměněné za jeden den poskládaly na sebe, převýšily by o 30 metrů vysílač na Žižkově, odhadují pracovníci K-centra Sananim. Přesto se zejména v Praze stále vyskytují rizikové skupiny. Potenciální hrozbu představují zejména ruskojazyční uživatelé drog, nezřídka HIV pozitivní, řekl dnes novinářům vedoucí drogového monitorovacího střediska Viktor Mravčík.

Z prvních výsledků studie zaměřené na tuto komunitu vyplývá, že riziko šíření viru HIV zde skutečně existuje, řekl Mravčík. Výskyt HIV mezi českými uživateli je relativně nízký, do jednoho procenta, což postupně vede podle odborníků k jejich menší opatrnosti a zvýšenému riziku nákazy.

Uzavřené komunity lidí z Ruska nebo Ukrajiny, kteří si v Praze píchají injekčně drogy, jsou zatím málo zmapované. Například Sananim zaměstnává dva rusky mluvící terénní pracovníky, kteří se je snaží kontaktovat. Problém je s nelegálními migranty, kteří nemají zájem o testy ani léčbu. Mnozí ovšem o službách vůbec nevědí a mají malé povědomí i o rizicích opakovaného používání stříkaček.

Zatímco v ČR se virus HIV nejčastěji, asi z 80 procent, šíří nechráněným pohlavním stykem, v zemích jižní a východní Evropy je častý přenos právě při injekčním užívání drog. Oficiálně je v Česku diagnostikováno 968 případů nákazy virem HIV, 218 lidí onemocnělo AIDS, 125 již nemoci podlehlo. V roce 2006 byl podle údajů Národní referenční laboratoře pro AIDS zaznamenán přenos viru injekcí s drogou v ČR jen ve čtyřech až šesti případech.

Analýza problému ruskojazyčné komunity uživatelů drog, kterou zpracovává Národní monitorovací středisko ve spolupráci s centrem adiktologie, by měla být hotova na podzim. Na jejím základě se připraví další kroky k hlubšímu monitoringu rizikových skupin a postupnému snížení rizika šíření viru HIV.

Pracovníci terénních služeb a K-center však upozorňují, že mají omezené finanční i personální kapacity. Protože zájem o jejich služby, například o výměnu stříkaček, stále roste, bude se muset financování do budoucna navýšit, myslí si národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina. Hlavní město Praha letos na protidrogovou politiku poskytlo z rozpočtu 32 milionů korun, o milion více než loni.

V ČR je podle odhadů expertů asi 34.400 problémových uživatelů drog. Injekcemi si drogu v roce 2006 píchalo zhruba 27.900 lidí. Nejvíce je jich v Praze, kde se vyměňuje celá třetina všech injekčních stříkaček v zemi.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…