Přeskočit na obsah

Julínkův mluvčí varuje: Nevíte, zda léčí či zabíjí. Reforma teprv přijde

Je asociální, shrnují jednoduše odboráři své hodnocení zdravotní reformy z pera vládní koalice, jež schválila sněmovna. Odbory nepřesvědčily vládu o jejím stažení, přitom právě to byla jedna z podmínek, jak zabránit možným protestům odborů formou stávky.

Zdravotnická reforma není asociální, tvrdí někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt a dodává, že prý nejde ani o reformu.

Jak to je, je skutečně reforma zdravotnictví tak, jak ji schválila sněmovna, asociální? „Absolutně ne. V čem by se ta asociálnost projevila? Nadále budeme zemí s jednou z nejvyšších měr solidarity ve zdravotním systému, tímto směrem absolutně nemám žádné obavy. Dělení na asociální či jiný, to je jen politická hra," řekl ParlamentnímListům.cz Tomáš Cikrt, bývalý odborný mluvčí ministerstva zdravotnictví v éře Tomáše Julínka.

Reforma zdravotnictví? Žádná není

A jde dál, podle něj vládní reforma vlastně ani reformou není. Jde prý spíše o parametrické změny. „Čím více se teď budou přivírat oči, tím více bude bujet ten neoficiální systém, kdy se platí na dřevo a nikdo se nikoho na nic neptá. Systém, kdy jdete někam a nevíte, jestli tam zabíjej lidi, nebo tam skutečně dobře léčí," myslí si Cikrt.

K tomu dodává: "Mohu vás ujistit, že to, co tady máme, by reformátoři jinde ve světě nenazvali reformou. To jsou jen nesmělé krůčky," uzavřel pro ParlamentníListy.cz.

Standard, nadstandard, to je oč tu běží

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek sice dává Cikrtovi za pravdu, že je míra solidarity v českém zdravotnictví vysoká, obává se ale, že asociální z reformy může udělat definice standardu a nadstandardu. Tedy to, na co bude mít ze zákona pacient nárok a co si bude muset připlatit.

Z pohledu pana Cikrta asi ano. Pro mě je v té reformě důležité to, že se dál přesně nerozvádí paragraf 13, tedy standard a nadstandard. Tak jak umíme v České republice ohýbat právo, tak to může znamenat veliký problém," říká pro ParlamentníListy.cz Dufek s tím, že chce vidět černé na bílém konkretizaci standardu a nadstandardu.

Vedle důchodové a daňové reformy byla ta zdravotnická rovněž důvodem ke stávce v dopravě ze čtvrtka minulého týdne. Odbory požadovaly její stažení z Poslanecké sněmovny a v té souvislosti napjatě očekávaly jednání tripartity. To ale pro jejich požadavky skončilo krachem. Vláda stažení zákona odmítla.

Nečas slíbil diskuzy a nic

Pan premiér nás na jednání zval s tím, že bude možné o zdravotní reformě ještě diskutovat, ale ta diskuze se v reálu vedla jen jedním směrem," komentoval pro ParlamentníLIsty.cz jednání Dufek. Jak odbory zareagují nicméně ještě neví. „V tuto chvíli si na reakci odborů musíme počkat na pátek, kdy budou o výsledku tripartity jednat naše orgány," uvedl.

Na stranu odborů se ještě před jednáním překvapivě postavil Svaz průmyslu a dopravy s tím, že bez zásadních změn budou spolu s odbory požadovat stažení inkriminovaného zákona. „Já v tuto chvíli připravuji jednání s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem, jestli se domluvíme na nějakých postupech se zaměstnavateli," řekl Dufek.

Musím říct, že mě docela překvapila reakce svazu, který před jednáním tripartity ústy pana Hanáka tvrdil, že jsou také proto vrátit zdravotnický zákon ze třetího do druhého čtení a nakonec na jednání tripartity se rozhodli, že se má dál pokračovat," podivil se odborový předák. Sněmovna ve třetím čtení reformu v úterý odpoledne hlasy koalice schválila.

Ondřej Vaněk

PARLAMENTNÍ LISTY

 

Zdroj: PARLAMENTNÍ LISTY

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…