Přeskočit na obsah

Julínkovy kroky se staly terčem kritiky škol, pacientů i stran

Kroky ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) se staly terčem kritiky ze všech možných stran. Vysoké školy nesouhlasí s jeho návrhem přeměny univerzitních nemocnic na akciové společnosti a chystají vlastní. Svaz pacientů se postavil proti sedmi připravovaným normám, jimiž chce Julínek reformovat zdravotnictví. Lidovci prohlásili, že v koalici budou prosazovat zrušení poplatků pro předškolní děti, lidi nad 70 let a obyvatele domovů důchodců. Julínkův stínový protějšek za ČSSD David Rath se zas do ministra pro změnu "opřel" kvůli prodeji zámků na Osoblažsku.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt se pozastavil nad tím, že kritika se na resort zdravotnictví a Julínkovu hlavu snesla zrovna v době, kdy premiér Mirek Topolánek (ODS) odcestoval do ciziny. Podotkl, že koalice se dohodla na tom, že zdravotnické poplatky vyhodnotí po půl roce. Univerzitním nemocnicím ministerstvo podle mluvčího navrhlo standardní podobu jako jinde v zahraničí. K navrhované změně pojišťoven chce pak uspořádat vysvětlující seminář.

Lidovci původně podle svého šéfa Jiřího Čunka chtěli půl roku na vyhodnocení poplatků počkat, nyní ale názor změnili. Koalice podle nich musí zareagovat dřív. Národní rada osob se zdravotním postižením před týdnem přišla s analýzou z domovů důchodců a ústavů. Podle výsledků asi pětině jejich obyvatel z kapesného na poplatky nezbývají peníze. Mohlo by to údajně být až 14.000 lidí. Cikrt výsledky zpochybnil. Podle něj by měl tíživou situaci lidí vyřešit systém sociálních dávek.

Změny v poplatcích si přejí ale i zelení. První místopředsedkyně strany Dana Kuchtová uvedla, že je důležité uznat nutnost jejich korekce. Kdy se na úpravách koalice dohodne, není prý už tak podstatné. Předseda zelených Martin Bursík řekl, že o poplatcích chce strana jednat korektně a bez nátlaku. Podotkl, že zelení mají "další podstatnější návrhy" k reformě zdravotnictví.

Věcné záměry Julínkových sedmi reformních zákonů už ale vláda schválila. Normy počítají mimo jiné s převodem zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Stejná přeměna by měla čekat i univerzitní nemocnice. Lidovci zopakovali, že s tím nesouhlasí. Podpořili návrh rektorů, podle něhož by se univerzitní nemocnice měly stát zařízeními veřejnými. Vysoké školy se chystají principy svého návrhu zveřejnit v nejbližších dnech.

Návrhy sedmi zákonů se nelíbí ani Svazu pacientů. Jeho vedení chce usilovat o to, aby připravované normy nebyly schváleny. Chystá se "tlačit" na zákonodárce i veřejné mínění. Svaz se obává toho, že Julínkovy změny poškodí pacienty. Zvlášť mu vadí normy o pojišťovnách a univerzitních nemocnicích. Místopředseda svazu Josef Mrázek tvrdil, že zákony jsou vytvořeny na objednávku vlivných finančních skupin. Záměr převést pojišťovny a nemocnice na akciové společnosti napadli již dříve sociální demokraté, komunisté a odboráři. Hovořili o privatizaci zdravotnictví.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a Julínkův stínový protějšek David Rath ministra navíc vyzval, aby zastavil prodej zámků Slezské Rudoltice, Brantice a Dívčí Hrad na Osoblažsku. Těchto objektů se podle něj ministerstvo zbavuje za sotva desetinu jejich hodnoty. Vyzval i orgány činné v trestním řízení, aby věc prošetřily.

Zámky na Osoblažsku patří k celkem 17 nemovitostem, které spadaly pod Zdravotnické krizové zabezpečení. Tato organizace, kterou ministerstvo přímo řídilo, zajišťovala sklady pro mimořádné situace. Tržní cenu souboru budov znalecká firma odhadla na 95 milionů korun. Ve veřejné obchodní soutěži ho získala firma Terabet z Písku, která vznikla údajně teprve před čtvrt rokem. Nabídla za objekty 113 milionů korun.

Prodej zámků zpochybnili už dříve představitelé obcí na Osoblažsku, které o ně měly zájem. Od roku 2003 jednaly o darovací smlouvě a s převodem počítaly. Mluvčí Cikrt uvedl, že obce nebyly několik let schopny dodat potřebné dokumenty, a tak na ně zámky ministerstvo nemohlo převést. Nyní je proto prodává. Podle Ratha Julínkův úřad chce za Dívčí Hrad tři miliony. Uvedl, že skutečná cena je až desetkrát vyšší. Podobné to má být u zbývajících dvou objektů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…