Přeskočit na obsah

Julínek: VZP bude vlastnit stát, ostatní pojišťovny soukromé

Vlastníkem veřejnoprávní Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by měl být stát. Zbývajících osm menších pojišťoven by po přeměně na akciové společnosti patřilo soukromým subjektům. Výnosy z jejich privatizace by dostali na své účty u pojišťoven lidé, kteří by však tyto peníze museli utratit na zdravotní služby. Na jednu čtyřčlennou rodinu by mělo připadnout odhadem asi 10.000 korun. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), který spolu s náměstky představil svůj reformní plán.

Zatímco podle stínového ministra Davida Ratha (ČSSD) je privatizace zdravotních pojišťoven tunelem na zhruba 200 miliard korun každoročního povinného pojistného, podle Julínka dá reforma pacientům naopak větší jistoty a garance dostupnosti a kvality zdravotních služeb. K plánům ministerstva mají zatím výhrady i lidovci a zelení, Julínek ale věří, že je přesvědčí o tom, že jde o správný krok. Bez podpory KDU-ČSL a Strany zelených nemá vláda šanci prosadit reformu ve sněmovně.

V rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál Julínek později uvedl, že pojišťovny by měly být prodány v aukci. Zakladatelé pojišťoven by měli mít právo dorovnat nejvyšší nabídku, takže by se mohli stát majiteli nové akciové společnosti.

Peníze z výnosu privatizace, které by byly na účtech u pojišťoven, by podle prvního náměstka ministra Marka Šnajdra měli lidé využít na úhradu doplatků na léky, regulačních poplatků či nadstandardu. Julínek ale v Radiožurnálu nepopsal, jak přesně si stát či pojišťovna ohlídá, že lidé prostředky opravdu použijí na zdravotnictví, a ne na něco jiného. "To se ohlídá mechanismem, který máme připravený," řekl. Definován má být v paragrafovaném znění připravovaného transformačního zákona. Přeměna pojišťoven by se měla uskutečnit do konce roku 2009 a hned počátkem roku 2010 by lidé dostali tyto účelově vázané peníze.

Podle Julínka bude přeměna pojišťoven průhledný proces a akcie VZP bude vlastnit výhradně stát. Uvedl, že teď nejsou pojišťovny schopny plnit roli zastánce pojištěnce a jsou obtížně kontrolovatelné. Novým zákonem chce proto stanovit jejich povinnosti i pravomoci, vlastnickou odpovědnost, podmínky vzniku a činnost. Na jejich činnost má dohlížet nový úřad.

Podle dalšího ministrova náměstka Pavla Hroboně si lidé budou moci vybrat, zda budou chtít být pojištěni u státní pojišťovny či u soukromých. Měli by mít také šanci zvolit si z několika pojistných plánů. Hroboň uvedl, že všechny závazky a smlouvy pojišťoven by zůstaly zachovány. Šnajdr upřesnil, že pojišťovny by mohly nabízet rozdílné zdravotní plány, včetně řízené péče, kdy pacient bude mít na výběr z daného okruhu zdravotnických zařízení, a také připojištění. Základní balík péče by byl pro všechny stejný. Pojišťovny by nově musely zajistit péči do daného času a vzdálenosti. Většinu zisku z hospodaření, 85 procent, by soukromé pojišťovny musely rozdělit mezi pojištěnce.

Vláda již měla o návrhu sedmi Julínkových reformních zákonů rozhodovat. Premiér ale tento bod z programu minulý týden stáhl. Normy, k nimž mají výhrady právě menší vládní strany, se chystá projednat koalice. Znovu by se kabinet měl zdravotnickou reformou zabývat podle svého plánu ve středu.

V Česku nyní funguje VZP, která má zhruba 60 procent všech pojištěnců. Zbývajících 40 procent jsou klienti dalších osmi zdravotních pojišťoven.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…