Julínek vyzval odbory k jednání o změnách zákoníku práce
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vyzval odboráře k jednání o změnách zákoníku práce. Podle něj by měli nejprve jednat, pak teprve zvažovat stávku. Zdravotnické i lékařské odbory jsou kvůli zákoníku práce ve stávkové pohotovosti. Jejich šéfové ČTK shodně řekli, že jednat chtějí, nikdo je ale nepozval. Ústupky odmítají. Julínek uspěl v Senátu s návrhem na prodloužení pracovní doby zdravotníků o osm hodin týdně.
"Už čekám měsíc, než pan ministr najde pro mě termín, stále marně, takže je to od něj licoměrnost," reagoval na Julínkovu výzvu předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger. "Pokud budu pozván, jistě půjdu, nesmí pozvání ale pak zase zapřít," dodal předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
Julínek ČTK řekl, že je připraven jednat o alternativním návrhu, který předložil Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Považuje za nutné, aby lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví znali podstatu obou návrhů i jejich důsledky a mohli se pak svobodně rozhodnout, kterému z nich dají přednost.
Návrh ministra i odborů počítá v součtu se stejným počtem odpracovaných hodin týdně, rozdíl je ale v jejich skladbě. Julínek chce dát lidem možnost, aby si 40 hodin základní pracovní doby smluvně rozšířili na 48, k tomu by mohli mít dalších až osm hodin přesčasů. Odbory chtějí zachovat 40 hodinový pracovní týden a k tomu 16 hodin přesčasů. Argumentují tím, že za přesčasy je příplatek 25 procent. O ten by lidé přišli.
Zásadní rozpor mezi odboráři a Julínkem však je v druhé části návrhu. Julínek chce zavést ve zdravotnictví smluvní mzdy. Každý zaměstnanec by si mohl domluvit výši své odměny, nemocnice by ocenily kvalitní pracovníky. Odbory se ale obávají, že když nebudou pevné tabulky, platy klesnou. Nemocnice se potýkají s nedostatkem peněz a budou šetřit na platech, varují odbory.
"Pokud pan ministr tlačí 48 hodin a zrušení tabulkových platů, tak to je pro nás nepřijatelné," zdůraznil Engel. Ministr je přesvědčen, že jeho návrh je pro pracovníky ve zdravotnictví výhodnější, protože umožňuje vyjednat si vyšší základní mzdu. Smluvní mzda podle něj lidem umožní, aby "se těšili z prosperity veřejného zdravotního pojištění", z něhož peníze na jejich platy jdou.
Zdroj: ČTK