Přeskočit na obsah

Julínek: Ostravská fakultní nemocnice zůstane státu

Fakultní nemocnice v Ostravě zůstane státním zařízením i po plánovaném převodu na akciovou společnost. Zachována bude také spolupráce s univerzitami. Zařízení však nebude patřit mezi nové univerzitní nemocnice, protože Ostrava stále nemá lékařskou fakultu. Novinářům i zaměstnancům nemocnice to potvrdil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Reagoval tím na stanovisko odborářů, kteří se obávají případné privatizace nemocnice a zhoršení lékařské péče.

"Fakultní nemocnice v Ostravě zůstane státu i po transformaci na akciovou společnost, kterou ministerstvo připravuje v rámci zdravotnické reformy. Žádný prodej se nechystá. Nemocnice se bude nadále rozvíjet - v letošním roce dostane nejméně 700 milionů korun," řekl ministr. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt dodal, že žádný ze sedmi připravovaných zákonů fakultní nemocnici nezruší.

S převodem nemocnice na akciovou společnost ale nesouhlasí odboráři. Obávají se, že transformace bude jen prvním krokem k prodeji celého zařízení. "Mezi zaměstnanci panuje nejistota, zda zůstanou zachována všechna oddělení. Nevěříme ministerstvu, že si stát nemocnici jako akciovou společnost ponechá. Také by neměla být vyřazena ze sítě univerzitních nemocnic, které vzniknou z ostatních fakultních nemocnic," řekla ČTK místopředsedkyně krajských odborářů Dagmar Valová.

Českomoravská konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i Svaz českých lékařů považují transformaci fakultní nemocnice za součást "velké zdravotnické loupeže", kterou ministerstvo připravuje. Podle Julínka se ale o budoucnosti fakultní nemocnice šíří zpolitizované fámy.

Nemocnici zůstane pravděpodobně i její dosavadní název, který Julínek považuje za důstojný. "Zároveň odpovídá spolupráci se Zdravotně sociální fakultou Ostravské univerzity, která bude nadále pokračovat. Nemocnice začne spolupracovat také s lékařskými fakultami jiných univerzit. Jen mě mrzí, že v Ostravě lékařská fakulta stále chybí," řekl.

Podle rektora Ostravské univerzity Jiřího Močkoře ale univerzita lékařskou fakultu nepotřebuje, protože se zaměřuje na vzdělávání zdravotnických pracovníků - například porodních asistentek, rehabilitačních pracovníků nebo hygieniků. "Ministerstvo naprosto zapomíná, že toto vzdělávání existuje a potřebuje vazbu na fakultní nemocnici," řekl ČTK.

Připravovaná přeměna nemocnice na akciovou společnost je podle něho neprůhledná a na univerzitní půdě vyvolává nejistotu. "Akciové společnosti se orientují na zisk. Vzdělávání a výzkum jsou ale činnosti neziskové, které mohou být pro budoucí akciovou společnost ekonomicky nevýhodné. Vadí mi, že není zákonně podchyceno, jak se budou akciové společnosti k vysokoškolskému vzdělávání nadále chovat," vysvětlil rektor.

Během tří let vznikne ve fakultní nemocnici například nové výzkumné centrum nebo neuroonkologické centrum, kam budou dojíždět pacienti z celé republiky. "Největší investiční akcí bude letos rekonstrukce infekčního a onkologického pavilónu za více než 400 milionů korun," řekl novinářům ředitel nemocnice Svatopluk Němeček.

Fakultní nemocnice je první akreditovanou nemocnicí svého druhu v Česku. Akreditaci získala na konci roku 2007 od Spojené akreditační komise (SAK). "Jako první se rozhodla přistoupit na podmínky v ministerské vyhlášce a akreditační standardy splnila," řekl předseda představenstva SAK Ivan Staněk. V loňském roce ostravská nemocnice hospodařila se ziskem 56,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…