Julínek: Nemocnice nerušíme, slučování do větších celků ale bude.
Některé pražské nemocnice a další zdravotnická zařízení dosud fungující samostatně chce ministerstvo zdravotnictví sloučit do větších celků. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) o svých plánech s pražskými, ale i brněnskými nemocnicemi hovořil s poslanci zelených a KDU-ČSL. Konkrétní změny však na dotaz novinářů neupřesnil. Podle něj to ani nejde, protože expertní komise ještě neuzavřely svou práci. Jednání ukázalo, že někteří koaliční poslanci mají k úmyslům ministerstva výhrady.
Zeleným se nezamlouvá návrh, aby se pražský Ústav hematologie a krevní transfúze sloučil s Všeobecnou fakultní nemocnicí.
Julínek po schůzce řekl, že bude koaliční zákonodárce dál informovat. "Nebuďte netrpěliví ... Já to chci mít dobře připravené, aby to vyšlo," reagoval na dotazy žurnalistů.
Ministerstvo chce podle něj soustředit specializovanou péči a "připravit zdravé nemocnice bez dluhů pro transformaci na univerzitní nemocnice". Praha potřebuje "přinejmenším tři významná univerzitní pracoviště", dodal.
Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) ve sněmovně minulý týden hovořil o zásadních změnách, které údajně Julínek chystá. Doslechl se prý mimo jiné právě o plánu zrušit Ústav hematologie a krevní transfúze. Mluvil i o dalších neověřených informacích - sloučení pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) s Thomayerovou nemocnicí, která už údajně nemá být napříště nemocnicí fakultní. Hovořil rovněž o možném prodeji budov a pozemků VFN v Praze na Karlově náměstí, o zrušení Bulovky coby fakultní nemocnice a jejím následném převedení do soukromých rukou. Rath slyšel také o výstavbě nové fakultní nemocnice "někde za Prahou". Julínek k tomu řekl, že není důvod k obavám.
Změny ministerstvo zdravotnictví plánuje i v Brně. Počítá s tím, že se pět brněnských nemocnic sloučí do dvou, případně do jednoho holdingu. Nemocnice se zároveň mají přeměnit na akciové společnosti. Fakultní nemocnice U svaté Anny, v jejímž areálu má vzniknout Mezinárodní centrum klinického výzkumu, má být v jednom holdingu s Masarykovým onkologickým ústavem. Druhým subjektem by měla být nynější Fakultní nemocnice Brno, jejíž součástí bude dnešní Úrazová nemocnice a také dětská nemocnice.
Poslanec a místopředseda zelených Ondřej Liška míní, že takové významné novinky musí provázet jejich obhajoba před veřejností. "Není možné takovéto kroky realizovat naráz, bez přípravy. Je potřeba o tom přesvědčovat neustále jak veřejnost, tak odbornou veřejnost. Tenhle vzkaz od nás pan ministr slyšel," uvedl.
Předsedkyně poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová řekla, že i lidovci chtějí mít lepší přehled o plánech ministerstva. "Pan ministr ví, že naše podpora není úplně bezvýhradná, že chceme o těch věcech být informováni," prohlásila. Lidovci podle ní chápou snahu ministra o účelnější financování zdravotnictví, chtějí ale mít jistotu, že změny nepoškodí pacienty.
Například pokud jde o uvažované sloučení Ústavu hematologie a krevní transfúze s VFN, předsedkyně klubu zelených Kateřina Jacques uvedla, že nemocnice se potýká s obrovskými dluhy. "(VFN) bude muset doznat velkou transformaci, o níž ještě nevíme, jak by měla vypadat ani z hlediska toho, kde se bude nacházet," řekla. Podle ní je tak poněkud unáhlené slučovat ji s ústavem, který hospodaří bez ztrát. Julínek si ale nemyslí, že VFN "má být zrušena bez náhrady". "V žádném případě," řekl.
O slučování se však zřejmě uvažuje nejen v souvislosti s Ústavem hematologie a krevní transfúze. Týká se to asi i Endokrinologického ústavu a Revmatologického ústavu. "Tady zaznělo z úst pana ministra, že se prostě mají ty ústavy začlenit do těch velkých institucí," řekl po jednání Václav Trojan ze Strany zelených, který se debaty Julínka s poslanci zúčastnil.
Zdroj: ČTK