Julínek nechce rušit poplatky, není pro to podle něj věcný důvod
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) trvá na tom, že poplatky ve zdravotnictví se osvědčily. Pokud by bylo na něm, nerušil by je. Když bude muset ustoupit tlaku koaličních i opozičních poslanců, půjde ryze o politiku. Věcné argumenty pro změnu nejsou. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.
"Neexistují odborné ani věcné důvody pro výjimky. Nemáme žádné signály, které by je ospravedlnily," uvedl. S obhajobou poplatků chce vystoupit ministr ve středu před Ústavním soudem. Jde tam také premiér Mirek Topolánek (ODS). Ministr dává přednost tomu, aby poplatky zůstaly a lidem s nízkými příjmy je vyrovnal sociální systém.
Za tři měsíce roku se na poplatcích vybraly 1,3 miliardy korun. Zdravotnictví za rok spotřebuje 200 miliard. Podle plánů reformátorů by se měly vybrat za rok zhruba čtyři miliardy a stejně velká částka by se měla "ušetřit" za nadbytečnou péči a přesměrovat do drahé léčby.
Někteří poslanci chtějí osvobodit od poplatků děti, liší se ve věkové hranici. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová už dala návrh, aby neplatili novorozenci v porodnici. V plánu má osvobození všech dětí do 15 let a seniorů. Poslankyně Strany zelených Olga Zubová chce, aby neplatily děti do 18 let a důchodci. Mělo by se dávat 30 korun za recept, tolik se nyní dává za položku na receptu, na kterém mohou být až dvě. Ombudsman Otakar Motejl chce osvobodit od poplatků azylanty. Organizace pomáhající lidem bez domova zase bezdomovce.
Paušální vynětí skupin nemá podle Cikrta smysl. Návrhy označil za lidovou tvořivost, která zákonodárce zviditelní, ale řešení nepřinese.
"My souhlasíme s tím, že je třeba poplatky vyhodnotit, podívat se, na které skupiny dopadají, a přes sociální systém jim pomoci," shrnul mluvčí. Stejný názor vyjádřil vicepremiér Petr Nečas (ODS). Chce řešit situaci obyvatel sociálních ústavů a domovů důchodců, kteří mají tak nízký důchod, že jim na poplatky v podstatě nezbývá. Cikrt dodal, že tito lidé měli problém i před zavedením poplatků, domovy za ně hradily doplatky na léky. Poplatky na jejich problém jen upozornily. K návrhu zrušit poplatky u bezdomovců se vyjádřil rovněž odmítavě. Vynětím z povinnosti platit se jejich celková situace nezlepší. Podobně by podle Cikrta měli dál platit vězni. Vězeňská služba by měla od nich dlužné poplatky vymáhat. Azylantům by měl pomoci rezort, který se o ně stará, a až budou vydělávat, dluh od nich vymáhat.
Sociální demokraté se netají, že když s ústavní stížností na poplatky neuspějí, zruší poplatky, jakmile se ujmou vlády. Pokud vyhrají krajské volby, nařídí krajským nemocnicím, aby nevybíraly. Plánují, že co nejdříve po případném nepříznivém vyjádření Ústavního soudu dají sněmovně návrh zrušit poplatky pro děti do 18 let, pro lidi s příjmy do 8000 korun měsíčně čistého, pro invalidní důchodce a pro všechny seniory, kteří si k penzi nepřivydělávají.
Od poplatků jsou nyní osvobozeni lidé v hmotné nouzi, děti v dětských domovech, lidé se soudně nařízenou ochrannou léčbou a ti, jejichž léčba je v zájmu ochrany veřejného zdraví. Od ledna se platí 30 korun u lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.
Návrhy na změny má probrat ve čtvrtek koaliční komise ke zdravotnictví. Podle Cikrta by její členové neměli improvizovat, protože systém je provázaný a jakákoli změna situaci zkomplikuje.
Zdroj: ČTK